Japonia

Japonia

Szczyt G7 w Tokio, igrzyska olimpijskie. Nowa jednostka wywiadu

Władze Japonii w obawie przed atakami terrorystycznymi utworzyły nową jednostkę wywiadu, która specjalizować ma się w analizowaniu zagrożenia terrorystycznego na świecie przed przyszłorocznym szczytem G7 w Tokio oraz letnimi igrzyskami olimpijskimi w 2020 r.

"Duch serca" szykowany do pierwszego lotu. Japonia chce gonić Chiny

Na początku przyszłego roku odbędzie się pierwszy lot eksperymentalnego japońskiego samolotu ATD-X - oznajmił Hirofumi Doi, szef programu budowy maszyny. Samolot, nazywany też Shinshin, czyli "duch serca", ma być odpowiedzią na rozwijane przez Chińczyków i Rosjan maszyny piątej generacji. Prace są mocno opóźnione, ale jak zapewniają Japończycy, do 2019 roku ATD-X będzie gotowy i przetestowany.

Statki widma pełne ciał u wybrzeży Japonii. Rybacy czy uciekinierzy z Korei Północnej?

Do wybrzeży Japonii dotarło co najmniej kilkanaście tajemniczych łodzi wypełnionych ludzkimi szczątkami. Eksperci spekulują, że mogli to być rybacy z Korei Północnej, którzy próbowali za wszelką cenę wywiązać się z polityki Pjongjangu dotyczącej połowów. Choć nie brak też opinii, że byli to uciekinierzy z tego kraju. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Rosja chce zbudować bazę wojskową na spornych wyspach

Rosja planuje zbudowanie bazy wojskowej na Kurylach - powiedział cytowany przez rosyjskie agencje minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu. Ma być jedną z kilku nowych baz na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Cztery wyspy z łańcucha Kurylów niemal od 70 lat są przedmiotem sporu między Rosją a Japonią.

Rekordowa liczba chińskich intruzów

Japońskie myśliwce podrywały się w okresie lipiec-wrzesień rekordową w tym roku liczbę 117 razy, by zapobiec możliwemu wtargnięciu chińskich samolotów w przestrzeń powietrzną Japonii - poinformował japoński resort obrony.

Roboty i drony zamiast robotników. Japonii brakuje rąk do pracy

Japonia eksperymentuje z buldożerami sterowanymi przez roboty. W kraju brakuje pracowników fizycznych - podaje "Business Insider". Ograniczenia w przyznawaniu wiz i starzenie się społeczeństwa sprawiły, że Tokio ma problem z przygotowaniem infrastruktury potrzebnej do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

Największa umowa handlowa na świecie. Kto na niej skorzysta?

Skorzystać mają wszyscy. Od Australii, przez Brunei po Meksyk i Stany Zjednoczone. Mowa o największej światowej umowie handlowej. Interesy między 12 państwami mają być łatwiejsze i przeprowadzane na większą skalę. Dzięki temu dochód Stanów Zjednoczonych wzrośnie o około 70 mld dol. począwszy od 2025 roku. Jeszcze mocniej ma to odczuć Japonia, której dochód szacuje się, że wzrośnie o ponad 100 mld dol.

Japończycy w chińskim więzieniu. Tokio: Nie szpiegujemy. Nikogo

Dwóch Japończyków od kilku miesięcy jest przetrzymywanych w Chinach z powodu podejrzeń o szpiegostwo - ujawniły w środę japońskie media. Po tych doniesieniach władze w Tokio zaprzeczyły, jakoby Japonia szpiegowała Chiny lub inny kraj. MSZ w Pekinie potwierdziło w środę te doniesienia.

Raport ONZ: Pjongjang od dekad porywa obcokrajowców. Robi z nich niewolników

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

Japonia przyjęła "ustawę wojenną". Od teraz może użyć armii poza granicami

Wyższa izba parlamentu Japonii przyjęła ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony (armii), zezwalając - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - na użycie tych sił poza granicami kraju w obronie sojuszników. Po akceptacji przez parlament ustawa wchodzi w życie. To największa zmiana w japońskiej polityce obronnej od powołania sił samoobrony w 1954 roku.

Jedno z najbogatszych państw świata niechętne uchodźcom

Japonia chce wprowadzić zmiany w swoim systemie przyznawania azylu, które zdaniem aktywistów jeszcze bardziej utrudnią uchodźcom staranie się o schronienie w tym kraju. W ubiegłym roku Japonia zaakceptowała jedynie 11 z 5 tys. wniosków o azyl.

Zbliża się amerykański okręt atomowy. Japońscy komuniści skrzyknęli 20 tys. ludzi

Gdzieś na wodach Pacyfiku tysiące marynarzy płyną spokojnie na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan, nie zdając sobie pewnie sprawy z tego, co dzieje się w Japonii - miejscu docelowym ich rejsu. Tam w niedzielę ma wyjść na ulice nawet 20 tys. ludzi. W bezpośredniej bliskości amerykańskiej bazy w Yokosuce będą protestowali przeciwko przypłynięciu atomowego okrętu. Dowództwo US Navy zasugerowało, że lepiej się w bazie schować i nie pojawiać w zasięgu wzroku Japończyków.

Japonia: jedna osoba zaginiona, ponad 100 tysięcy ewakuowanych

Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.