Japonia

Japonia

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Domy pozbawione dachów i poprzewracane samochody - to ślady po gwałtownym zjawisku, jakie przeszło w poniedziałek przez dwa miasta satelickie Tokio. Prawdopodobnie wystąpiło tam rzadko spotykane na tych terenach tornado. Do szpitali zgłaszały się dziesiątki osób poszkodowanych przez żywioł.

Niespotykanie gorące tegoroczne lato w Japonii spowodowało śmierć co najmniej 338 osób - poinformowała w poniedziałek japońska telewizja NHK. Aż 54 tys. osób hospitalizowano z powodu udarów słonecznych i odwodnienia.

Japoński premier Shinzo Abe przewodził ćwiczeniom na wypadek trzęsienia ziemi, w których w niedzielę wzięła udział cała Japonia. Ćwiczenia odbywają się co roku. Ich tegoroczna odsłona upamiętnia tzw. Trzęsienie Ziemi w Tokio, do którego doszło równo 90 lat temu. Zabiło ono prawie 143 tys. ludzi.

W drugim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem - poinformował w poniedziałek rano rząd w Tokio.

Śmigłowiec transportowy wojsk USA rozbił się na japońskiej wyspie Okinawa. Maszyna spadła na terenie jednej z baz amerykańskich. Nie ma ofiar wśród japońskich cywilów, ale nie wiadomo niczego o żołnierzach USA.

Magnitudę 6 miało trzęsienie ziemi, które nawiedziło północno-wschodnią Japonię. Wstrząsy odczuto też w Fukushimie, gdzie znajdują się dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi z 2011 roku elektrownie atomowe.