Japonia

Japonia

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

Dwie osoby zginęły w osuwiskach, jakie zeszły w wyniku ulew na wyspie Kiusiu w Japonii. Ponad milion osób musiało się ewakuować. W czwartek rano lokalne media podały, że w niektórych regionach spadło już dwa razy więcej deszczu niż średnio przez cały lipiec.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

Donald Trump zapowiedział co najmniej osiem bilateralnych spotkań podczas szczytu G20, który w dniach 28 i 29 czerwca odbędzie się w Osace w Japonii. Amerykański prezydent będzie rozmawiał między innymi z prezydentem Chin, prezydentem Rosji, prezydentem Turcji, z następcą saudyjskiego tronu oraz z kanclerz Niemiec.

Wstrząsy o sile 6,8 stopnia w skali Richtera wystąpiły na Morzu Japońskim, około 30 kilometrów od wybrzeża wyspy Honsiu. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami do wysokości jednego metra. Mimo znacznej mocy trzęsienia, na lądzie nie odnotowano poważnych zniszczeń.

Premier Japonii Shinzo Abe odwiedzi w czerwcu Iran – poinformowało Tokio. Jednym z celów pierwszej od ponad 40 lat wizyty szefa japońskiego rządu w tym kraju będzie próba mediacji pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem. Do Iranu w tym samym tygodniu udaje się szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass. On ma ratować wciąż obowiązujące acz niezwykłe kruche porozumienie nuklearne z Teheranem.

Wizyta na pokładzie śmigłowcowca JS Kaga, dumy japońskiej floty, była jednym z ostatnich punktów programu czterodniowej podróży amerykańskiej pary prezydenckiej do Japonii. W oryginalny sposób Donald i Melania Trump pojawili się na spotkaniu z żołnierzami i marynarzami.