Japonia

Japonia

W jednym z tokijskich centrów ewakuacyjnych odmówiono udzielenia pomocy dwóm bezdomnym, którzy poszukiwali schronienia w czasie tajfunu. Swoją decyzję obsługa centrum tłumaczyła brakiem adresu zamieszkania mężczyzn w rejonie przynależącym do schronu. - Przyglądamy się sprawie i wyciągniemy z niej odpowiednie wnioski - skomentował incydent premier Japonii Shinzo Abe.

Niebezpieczna aura zapanowała u wybrzeży Japonii - rozszalał się tam tajfun Tapa. Żywioł niesie ze sobą intensywne opady deszczu, które miejscami mogą sięgnąć nawet 400 litrów deszczu na metr kwadratowy w ciągu doby. Zginęły dwie osoby, a 19 jest rannych.

W 32. podróż w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek wyruszy 19 listopada i przez pełen tydzień będzie składał wizytę w Japonii i Tajlandii - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Podczas pobytu w Japonii papież uda się do Tokio, Nagasaki i Hiroszimy.

- Zawrzyjmy traktat pokojowy - zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina premier Japonii Shinzo Abe. W sprawie tej jest "masa pytań", w tym dotyczących kwestii wojskowych - odpowiedział Putin. Przywódcy krajów spotkali się po raz kolejny we Władywostoku. Japonia i ZSRR, a potem Rosja po II wojnie światowej nie podpisały traktatu z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

W przyszłym tygodniu dojdzie do zmian w rządzie Japonii i kierownictwie rządzącej Liberalnej Partii Demokratycznej, ogłosił premier Japonii Shinzo Abe cytowany przez agencję Kyodo.

Szefowie resortów spraw zagranicznych Chin, Japonii i Korei Południowej spotkali się w środę w Pekinie, wyrażając chęć kontynuacji trójstronnej współpracy mimo trwającego sporu japońsko-koreańskiego. Przełomu w konflikcie nie przyniosło dwustronne spotkanie ministrów tych krajów.

Japonia bez statusu zaufanego partnera handlowego - taką decyzję w poniedziałek podjęły władze Korei Południowej. To rewanż Seulu za podobną decyzję Tokio. Historyczny i gospodarczy spór pomiędzy azjatyckimi krajami eskaluje.