Iran

Iran

Włochy są pierwszym miejscem na liście irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, który rozpoczął europejskie tournee mające zaowocować nowymi kontrahentami i podpisaniem intratnych kontraktów. Prezydent przywozi ze sobą worek miliardy dolarów, które uwolniło zniesienie sankcji. Za główny cel irański prezydent bierze przemysł lotniczy.

Jason Rezaian siedzi przy stole. Trzyma za rękę żonę. Obok siedzi jego brat. Wszyscy się uśmiechają. Tak wygląda pierwsze nagranie uwolnionego po półtorarocznej odsiadce w irańskim więzieniu reportera dziennika "The Washington Post". Historia, która zakończyła się dla obojga szczęśliwie, wcale zakończyć się tak skończyć nie musiała. Negocjacje, których stawką był los Jasona i jego żony, trwały do ostatniej chwili.

Iran odzyska 32 mld dolarów swych aktywów zablokowanych w bankach za granicą wskutek sankcji gospodarczych i finansowych - oświadczył gubernator irańskiego banku centralnego, cytowany przez państwową telewizję.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że zawarcie porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego to dobry krok, ale należy zachować ostrożność wobec Teheranu i pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane.

Ministerstwo ds. ropy naftowej Iranu nakazało zwiększenie wydobycia tego surowca o 500 tys. baryłek dziennie - ogłosił w poniedziałek szef irańskiego koncernu naftowego NIOC. Władze w Teheranie zapowiadały taki krok po zniesieniu międzynarodowych sankcji.

Jest w dobrym nastroju i czuje się "lepiej niż 48 godzin temu". Uwolniony z irańskiego więzienia reporter "Washington Post" Jason Rezaian jest już w Niemczech, dokąd przybył po 545 dniach przymusowego pobytu w Teheranie.

Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi w następstwie wejścia w sobotę w życie zawartego w lipcu porozumienia w sprawie programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami - ogłosiła w niedzielę Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd.