Iran

Iran

Iran negocjuje z Rosją zakup unowocześnionej wersji pocisków rakietowych ziemia-powietrze S-300 - poinformowało irańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Podkreślono, że ten typ uzbrojenia zaspokaja potrzeby sił zbrojnych Iranu. Temat kontraktu ciąży na stosunkach obu krajów od 2007 roku, a od kwietnia 2015 roku cyklicznie co kilka miesięcy ogłaszana jest jego finalizacja. Bez efektów.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przybył w niedzielę z niespodziewaną wizytą do Teheranu izostał przyjęty przez prezydenta Hasana Rowhaniego - poinformowały irańskie media. Rozmowy miały dotyczyć Syrii i zacieśnienia współpracy militarnej.

Iran zaproponował Węgrom wspólne zaprojektowanie i zbudowanie niewielkiego reaktora atomowego, który mógłby być sprzedawany w krajach Azji i Afryki - poinformował przedstawiciel irańskiego programu nuklearnego. Jak dodał, reaktor ten miałby również powstać w samym Iranie.

- Jeszcze w tym roku zostanie podpisany kontrakt na dostawę myśliwców Su-30 do Iranu - twierdzi agencja RIA Nowosti, powołując się na anonimowe źródło w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym. Według doniesień Irańczycy mają być też zainteresowani czołgami T-90, a pierwsze systemy przeciwlotnicze S-300 dotrą do nich już w tym tygodniu.