Iran

Iran

"Zła odpowiedź na złą decyzję" Waszyngtonu

Czasu jest coraz mniej, ale ciągle jest, by uratować porozumienie atomowe z Iranem - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Szef francuskiej dyplomacji apeluje zaś do europejskich partnerów, by w kwestii Teheranu zachowali jedność. Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze tymczasem, że podejmując prowokacyjne działania Iran wpada w pułapkę zastawioną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Szef dyplomacji Iranu dostał wizę. Może polecieć do USA

Stany Zjednoczone przyznały w niedzielę wizę szefowi dyplomacji Iranu Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi, który udaje się do Nowego Jorku na konferencję Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według źródeł, na które powołuje się Reuters, zgodę na wydanie wizy wyraził sekretarz stanu Mike Pompeo.

Miał być objęty sankcjami Waszyngtonu. "Przybył do Nowego Jorku"

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif udał się w sobotę do Nowego Jorku - podała agencja IRNA. Wizyta irańskiego ministra ma miejsce w czasie rosnącego napięcia między Waszyngtonem a Teheranem. Tego samego dnia z Zarifem rozmawiał szef brytyjskiego MSZ, Jeremy Hunt.

"Iran ma możliwość bombardowania z całą mocą i okrucieństwem terytorium Izraela"

Hassan Nasrallah, lider szyickiej organizacji wojskowej Hezbollah powiedział w piątek w wywiadzie dla kontrolowanej przez tę organizację stacji Al-Manar TV, że siły wojskowe Hezbollahu zaangażowane w Syrii zostały bardzo zredukowane w związku z ustaniem walk. Nasrallah odniósł się także do napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

Irańczycy chcieli zatrzymać brytyjski tankowiec. Na pomoc ruszył okręt wojenny

Trzy uzbrojone irańskie kutry próbowały w środę zatrzymać przepływający przez cieśninę Ormuz tankowiec British Heritage - poinformował rząd w Londynie. Łodzie wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny nadał przez radio ostrzeżenie i wpłynął pomiędzy jednostki Teheranu i statek.

Iran przekracza limity wzbogacania uranu. "Lepiej niech bardzo uważa"

W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że Iran wzbogaca uran do 4,5 procent, a więc ponad limit 3,6 procent, wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Dodała, że wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, Teheran zwiększył także swoje zapasy tego pierwiastka. Według Waszyngtonu to próba wymuszenia ustępstw. - Ten kraj robi teraz wiele złych rzeczy, więc lepiej niech bardzo uważa - ostrzegł prezydent USA Donald Trump.

Francja spróbuje "deeskalować" napięcie na Bliskim Wschodzie

Prezydenci USA i Francji Donald Trump i Emmanuel Macron rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat polityki jądrowej Iranu - poinformował w oświadczeniu Biały Dom. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła wcześniej, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym.

Szef irańskiego MSZ: lepszego porozumienia nuklearnego nie będzie

Światowe mocarstwa nie będą w stanie wynegocjować lepszego niż historyczna umowa atomowa z 2015 roku porozumienia z Iranem - napisał w poniedziałek na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Wiceprezydent USA Mike Pence nazwał to porozumienie "katastrofalnym".

Iran przyznaje: przekroczyliśmy pułap wzbogacania uranu. I ostrzega, że to nie koniec

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, co odpowiada obecnym potrzebom kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 procent. Wcześniej Kamalwandi ostrzegał, że Teheran może wzbogacać uran na jeszcze wyższych poziomach.