Iran

Iran

Irański tankowiec Adrian Darya-1, który płynie przez Morze Śródziemne, nie zmierza do Grecji - oświadczył grecki premier Kyriakos Micotakis. Wcześniej pojawiały się informacje, że jednostka płynie do greckiego portu w Kalamacie.

Amerykańskie władze oskarżają chiński koncern Huawei Technologies o prowadzenie potajemnej działalności w Syrii i Sudanie. Firma miała w tym celu korzystać z sekretnych oddziałów i nazw kodowych dla krajów objętych sankcjami - podał Bloomberg. Jak dodaje agencja, dyrektorka finansowa Huaweia Meng Wanzhou miała przyznać funkcjonariuszowi straży granicznej Kanady, że chińska spółka ma biuro w Iranie. Kobieta oskarżana jest przez rząd w Waszyngtonie o złamanie sankcji wobec tego kraju.

Rosja, Afganistan, Iran, Irak, Turcja. Te państwa niedługo będą musiały stoczyć walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przed Białym Domem. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o tym, że dżihadyści w Syrii i Iraku się odradzają.

Irański tankowiec Grace 1, który na początku lipca został zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru, w niedzielę wieczorem wypłynął na Morze Śródziemne. Jednostka prawdopodobnie obrała kurs na grecki port w Kalamacie. Rzecznik MSZ Iranu przekazał, że o ewentualnym odwzajemnionym zwolnieniu brytyjskiej jednostki Stena Impero zdecyduje sąd.

Władze Gibraltaru poinformowały, że przetrzymywany przez nie irański tankowiec Grace 1 może dostać pozwolenie na opuszczenie portu już w piątek. Zaznaczyły jednocześnie, że złożona w ostatniej chwili prośba Stanów Zjednoczonych o utrzymanie aresztu jednostki zostanie rozpatrzona "w sposób obiektywny i niezależny" przez sąd.

Jeśli mówimy o zagrożeniach w regionie, to pochodzą one ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy gromadzą broń w naszym regionie - oświadczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej pod wodzą USA w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu - poinformowała w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu. Podobnego zdania jest koordynator rządu RFN ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer. - Istnieje duże ryzyko, że zostalibyśmy wciągnięci w konflikt - powiedział.

Irańska agencja prasowa IRNA poinformowała, że jednostka przejęta przez Irańską Gwardię Rewolucyjną jest statkiem irackim. Do zdarzenia doszło w Zatoce Perskiej. Przejęty tankowiec miał "szmuglować ropę naftową do kilku państw arabskich". Siedmiu członków załogi statku zostało zatrzymanych. Irackie ministerstwo ropy naftowej poinformowało, że nie ma żadnego związku z zatrzymaną jednostką.

Nie będzie żadnych wymian. Chodzi o prawo międzynarodowe i przestrzeganie zasad porządku międzynarodowego - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Tym samym wykluczył możliwość wymiany przejętego przez Iran tankowca pływającego pod brytyjską banderą za irański tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru.