Iran

Iran

Przyszłość Syrii i Iranu będą ważnymi tematami kuluarowych rozmów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbędzie się 22-25 stycznia - zapowiedział w poniedziałek założyciel Forum Klaus Schwab. Poinformował, że w obradach weźmie udział ok. 2500 osób.

Unia Europejska zawiesiła w poniedziałek część sankcji nałożonych na Iran, zgodnie z tymczasowym porozumieniem o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Powrót Iranu na światowy rynek ropy mogą odczuć kierowcy. Jak podkreśliła w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ, choć przez lata sankcji pozycja Iranu - jako producenta i eksportera ropy - spadła, to teraz może się to zmienić.

Iran rozpoczął w poniedziałek wdrażanie postanowień umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego. - Wstrzymano wywołujący najwięcej zastrzeżeń proces wzbogacania uranu - poinformowała państwowa irańska telewizja. Potwierdziła to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Syryjska opozycja zajęła stanowisko sprzeczne z wizją szefa ONZ, Ban Ki Muna. Rebelianci oznajmili, że nie wezmą udziału w rozmowach pokojowych, jeśli do stołu zasiądzie również Iran. To państwo zostało natomiast oficjalnie zaproszone przez szefa ONZ i potwierdziło swój udział.

Inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej (MAEA) przybyli w sobotę do Iranu, by kontrolować wprowadzanie w życie porozumienia między Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Zacznie ono obowiązywać w poniedziałek.

Iran chce uczestniczyć w przyszłym tygodniu w poświęconej Syrii konferencji pokojowej Genewa 2, ale wyklucza udział, jeśli będzie on uzależniony od spełnienia stawianych mu warunków - oświadczył w Moskwie szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

Prezydent i premier Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego rząd jest jedyną instytucją państwa odpowiedzialną za politykę zagraniczną. Odniósł się w ten sposób do zarzutów twardogłowych krytykujących jego decyzje w sprawie programu nuklearnego. Prezydent przezornie wspomniał również o roli Najwyższego Przywódcy Aliego Chameneiego.

Amerykanie zatrzymali tuż przed wyjazdem z kraju pochodzącego z Iranu inżyniera, który, według nich, próbował wysłać do dawnej ojczyzny tajne materiały dotyczące samolotów bojowych. Wcześniej przechwycono wysłaną przez niego paczkę z dokumentami dotyczącymi produkcji myśliwca F-35.

Planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego przesunięto na 8 lutego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu. W najbliższych tygodniach Iran odwiedzi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która koordynuje rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat irańskiego programu nuklearnego.