Iran

Iran

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w poniedziałek, że Teheran będzie się starał "iść tak daleko jak może" w negocjacjach z USA nt. swojego programu atomowego. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oznajmiła tymczasem, że Iran nadal nie przedstawił jej kluczowych informacji.

Pochodzący z Iranu inżynier pracujący dla amerykańskich koncernów, produkujących m.in. silniki dla samolotów wojskowych, przyznał się w środę przed sądem do próby przekazania tajnych informacji władzom Iranu - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA.

Przedstawiciel Teheranu obiecał przyspieszenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej podczas wizyty w siedzibie tej organizacji. W ubiegłym tygodniu MAEA oznajmiła, że Iran zaprzestał testowania bardziej wydajnych wirówek stosowanych do wzbogacania uranu, do czego zobowiązał się podpisując w 2013 roku porozumienie z Grupą 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Chiny, Rosja plus Niemcy). Jednocześnie agencja podała, że Iran nadal nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących jego programu nuklearnego.

W rozmowach z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju poczyniono "pewien postęp", lecz do przejścia pozostaje jeszcze długa droga - powiedział w poniedziałek po rozmowach w Genewie wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Po trzech dniach rokowań nie ujawniono żadnych szczegółów.

Do ataku na rezdyencję ambasadora Iranu w Libii przyznali się bojownicy lojalni wobec dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie. Wybuch w Trypolisie nie był silny, lekko uszkodził budynek. Dyplomaty nie było w tym czasie w domu.

Według raportu MAEA Iran zaprzestał testowania bardziej wydajnych wirówek stosowanych do wzbogacania uranu. Wypełnił tym samym to, do czego zobowiązał się, podpisując w 2013 roku porozumienie z grupą 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja plus Niemcy).

Iran i Chiny chcą zacieśnienia relacji gospodarczych oraz międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. - To historyczna szansa na porozumienie nuklearne z Iranem - ocenił szef MSZ Chin. - Trzeba wykorzystać olbrzymi potencjał współpracy - dodał prezydent Iranu.

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei skrytykował wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda film "Snajper" uznając, że nawołuje on do przemocy wobec muzułmanów. Wypowiedź Chameneia cytuje we wtorek dziennik "Iran Farsi".

- Biały Dom jest tak bardzo poirytowany postępowaniem izraelskiego rządu w sprawie Iranu, że ograniczył współpracę wywiadowczą - pisze dziennik "Haarec". Izraelczycy mają próbować wszelkimi sposobami sabotować negocjacje ws. irańskiego programu jądrowego i nie wahają się nawet wykorzystywać informacji przekazanych przez Amerykanów, którzy prowadzą rozmowy z Irańczykami.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu Ali Chamenei wysłał do prezydenta USA tajny list, będący odpowiedzią na wcześniejsze pismo Baracka Obamy dotyczące rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego i możliwej współpracy w walce z Państwem Islamskim.