Iran

Iran

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Iraku zginęło dwóch doradców z ich kraju. W odpowiedzi na zarzuty Teheranu USA poinformowały, że ich działania zbrojne wymierzone są tylko w dżihadystów. Zdarzenie miało miejsce w trakcie amerykańsko-irańskich negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na możliwe porozueminie Zachodu z Iranem - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,95 USD, po zniżce o 92 centy.

Izrael coraz mocniej atakuje negocjowane z Iranem porozumienie nt. jego programu nuklearnego. "Szczegóły są jeszcze gorsze, niż się obawialiśmy", oceniają izraelscy dyplomaci, a w szwajcarskiej Lozannie trwają cały czas starania sześciu światowych mocarstw, by przełamać impas w negocjacjach. Termin osiągnięcia porozumienia mija 31 marca.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry odwołał niedzielny powrót do kraju, aby pozostać w Szwajcarii i kontynuować rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego. Szef dyplomacji USA miał uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej Edwarda Kennedy'ego.

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego "są ciężkie i bardzo poważne", a w najbliższych kilku dniach okaże się, czy Teheran jest gotowy podjąć niezbędne trudne decyzje - poinformował przedstawiciel USA cytowany przez Reutersa.

Bliski Wschód jest jak XVII-wieczna Europa, zaplątana w spory polityczne i wyznaniowe, które mogą potrwać kolejne choćby 30 lat, a obecny konflikt w Jemenie jest tego najnowszym przykładem - pisze szef think tanku CFR Richard Haass w "Financial Times".

Senat USA zagroził w czwartek Teheranowi nowymi sankcjami, jeśli ten złamie negocjowaną umowę z sześcioma mocarstwami ws. zamrożenia irańskiego programu nuklearnego. Za przyjęciem niewiążącej poprawki w tej sprawie głosowali zgodnie wszyscy senatorowie.

Brak porozumienia z Iranem ws. jego programu atomowego oznacza "fundamentalnie" bardziej niestabilny Bliski Wschód i perspektywę nuklearnego wyścigu zbrojeń w regionie - ostrzegł szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. W czwartek w szwajcarskiej Lozannie kolejne spotkanie delegacji amerykańskiej i irańskiej. Termin zawarcia politycznego porozumienia mija 31 marca.

Tuż po rozpoczęciu przez USA i inne mocarstwa najnowszych negocjacji w sprawie programu nuklearnego Iranu do przedstawicieli Białego Domu dotarły informacje o tym, że Izrael podsłuchiwał tajne rozmowy - podaje we wtorek dziennik "Wall Street Journal".