Iran

Iran

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.

12 maja przedstawiciele UE i Iranu wznowią w Wiedniu rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformowała we wtorek wieczorem unijna dyplomacja, koordynująca negocjacje. Trzy dni później do rozmów dołączą przedstawiciele sześciu mocarstw.

Sterczące, długie włosy kojarzące się głównie z subkulturą punków, zostały zabronione w Iranie jako "homoseksualne" i wyrażające uznanie dla działań szatana. Tuż przed nadejściem lata niepożądane jest też skubanie brwi przez mężczyzn, tatuowanie się i korzystanie z solarium.

Iran ma wspólne interesy z Jemenem i nie pozwoli, by państwa regionu im zagroziły - oświadczył wiceszef irańskiej dyplomacji Husejn Abdollahian. Według Reutera to najmocniejsze dotąd potwierdzenie zaangażowania Iranu w jemeński konflikt zbrojny.

Błędem dyplomacji państw zachodnich jest próba planowania przyszłości Syrii bez obecnego prezydenta Baszara el-Asada - stwierdził na forum ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji dał także do zrouzmienia, że Iran powinien być zapraszany na wszelkie rozmowy dotyczące zakończenia wojny w Syrii.

Wielka Brytania poinformowała oenzetowski panel zajmujący się sankcjami o aktywnej irańskiej sieci nuklearnego zaopatrzenia powiązanej z dwiema objętymi międzynarodowymi obostrzeniami firmami - informuje agencja Reutera, powołując się na poufny raport, do którego miała wgląd.

Podpisanie porozumienia atomowego z Iranem spowoduje rozpoczęcie znoszenia sankcji ONZ, Unii Europejskiej i USA nałożonych na ten kraj - oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.

Jej organizacja sprzeciwia się wszystkiemu, co reprezentuje władza w Teheranie, a jej terrorystyczna przeszłość powoduje, że zdecydowana większość Irańczyków nie chce mieć z nią nic wspólnego. Mimo to Mariam Radżawi, liderka Mudżahedinów Ludowych, może liczyć na posłuch niektórych polityków Zachodu. Mimo że eksperci mają co do jej wiarygodności wiele obiekcji.

Senat USA odrzucił poprawkę do przygotowanej przez komisje spraw zagranicznych ustawy, która obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem. Według poprawki porozumienie traktowane byłoby jako międzynarodowy traktat, co wymagałoby 2/3 głosów w Senacie.

Lotnictwo Arabii Saudyjskiej zbombardowało pas startowy lotniska w stolicy Jemenie Sanie, niszcząc go w stopniu uniemożliwiającym korzystanie z niego przez loty z pomocą humanitarną. Saudyjczycy zbombardowali pas, bo nie chcieli, by wylądował na nim irański samolot, który nie uzgodnił z nimi wcześniej trasy swojego lotu.

Amerykański statek towarowy z 34-osobową załogą został zatrzymany przez irańską marynarkę wojenną - podała saudyjska telewizja Al-Arabija. Amerykanie precyzują: to MV Maersk Tigris, nie pływa pod banderą USA, a Wysp Marshalla, na pokładzie nie ma obywateli amerykańskich. Są za to, zdaniem operatora statku, marynarze z Azji i Europy Wschodniej. Irańczycy mówią wprost: nie chodzi o politykę, a o pieniądze.