Iran

Iran

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

- Nie osiągnęlibyśmy tego porozumienia, gdyby Rosja nie nalegała wraz z innymi państwami grupy 5+1 na mocną umowę - przyznał w wywiadzie dla "New York Timesa" Barack Obama. Prezydent został zapytany, czy Rosja pomogła w wypracowaniu układu atomowego z Iranem, czy raczej utrudniała osiągnięcie porozumienia.

Przywódca duchowo-polityczny Irańczyków Ali Chamenei podziękował we wtorek irańskim negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia ws. programu nuklearnego. Radości z umowy nie kryją Irańczycy tańczący na ulicach Teheranu. Zewsząd słychać triumfalne trąbienie klaksonów i okrzyki radości.

I w końcu jest. Po 13 latach kryzysu i ponad 20 miesiącach negocjacji jest porozumienie ws. irańskiego programu atomowego. Wszystkie strony ogłosiły sukces i wydają się być zadowolone z osiągniętego po morderczym kilkunastodniowym maratonie wyniku. Ale to nie koniec - teraz Barack Obama musi "sprzedać" porozumienie na własnym podwórku. Później będzie jeszcze trudniej, bo obie strony w porozumieniu będą musiały wytrwać.

Z powodu porozumienia z Iranem Amerykanie mogą stracić zapał do zbudowania tarczy antyrakietowej w Polsce - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat senator i były szef MON Bogdan Klich. Zgodził się natomiast z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk, drugim gościem programu, że zniesienie sankcji dla Iranu to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców.

Celem porozumienia społeczności międzynarodowej z Teheranem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Co jest w porozumieniu? Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Wraz z zawarciem we wtorek porozumienia sześciu mocarstw z Iranem w relacjach ze światem rozpoczął się nowy rozdział - oświadczył we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani w przemówieniu transmitowanym na żywo w irańskiej telewizji państwowej. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że porozumienie ws. irańskiego programu zawarte we wtorek powstrzyma Teheran przed pozyskaniem broni nuklearnej. Zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę w Kongresie USA, której celem byłoby podważenie wdrożenia umowy. Więcej o irańskim porozumieniu w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że porozumienie ze światowymi mocarstwami na temat programu nuklearnego jest historycznym wydarzeniem. Jednocześnie w irańskich mediach ogłoszono wielki sukces, podkreślając, że nie zostały przekroczone "czerwone linie", wyznaczone sobie przez Teheran w negocjacjach. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego - poinformował we wtorek szef oenzetowskiej agencji Yukiya Amano. Dokument ma pomóc w rozwiązaniu wszystkich dotychczasowych kwestii spornych. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju - powiedział agencji Reutera irański dyplomata. Informacja została potwierdzona przez inne źródła.

Porozumienia sześciu mocarstw z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego nie należy oczekiwać w poniedziałek - zasygnalizował po południu, kręcąc przecząco głową, minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W tym samym czasie na twitterowym koncie prezydenta Iranu na krótko pojawił się wpis, że porozumienie zostało osiągnięte. Szybko został jednak usunięty.

Prezydent Rosji Władimir Putin na dzisiejszej konferencji w Ufie zapewnił, że Grecja nie zwracała się do Moskwy z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Jednocześnie pytał, "gdzie była Unia Europejska", gdy narastały problemy w Grecji. Putin wyraził jednak nadzieję, że "kryzys zostanie wkrótce rozwiązany". Rosyjski prezydent, pytany o toczące się negocjacje ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, zapewnił, że Moskwa jest gotowa na większą ilość ropy na światowych rynkach.