Iran

Iran

Ambasador Iranu w Rosji powiedział w poniedziałek, że Moskwa rozpoczęła procedurę dostaw dla Teheranu rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej S-300 - piszą agencje, powołując się na wypowiedź ambasadora, którego cytuje prywatna irańska agencja Tasnim.

"Walka z terroryzmem, zwłaszcza z Państwem Islamskim, oraz podejmowane obecnie wysiłki dyplomatyczne zmierzające do rozwiązania konfliktu syryjskiego" - to według Jurij Uszakowa, doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, główne tematy, które Władimir Putin poruszy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Rosjanin w poniedziałek rozpoczyna wizytę w Teheranie.

Korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie - poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości w Teheranie. Nie powiedział jaką dokładnie karę otrzymał Amerykanin.

Irańskie władze zapewniają, że tajemniczy obiekt znaleziony na polu niedaleko miasta Susa, to ich dron, który „uległ awarii”. Na rzekomym bezzałogowcu widnieją jednak wyraźne rosyjskie napisy, a jego kształt i różne elementy nie pozostawiają wątpliwości, że to rakieta manewrująca Ch-101. Irańczycy wyraźnie „kryją” Rosjan, którzy od kilku dni masowo odpalają pociski na Syrię z ich przestrzeni powietrznej.

W związku z zamachami do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu prezydent Iranu Hasan Rowhani odwołał w sobotę swoje wizyty we Włoszech i Francji - podała państwowa agencja IRNA. Jednocześnie prezydent zdecydowanie potępił akty terroru, do których doszło w Paryżu.

Iran zaprzestał likwidacji wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu, ponieważ grupa konserwatywnych posłów poskarżyła się prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu, że proces ten postępuje zbyt szybko. Informację taką podały we wtorek irańskie media.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży pierwszą od dziesięciu lat wizytę w Europie Zachodniej. 14 listopada przybędzie do Włoch, a 16-17 listopada odwiedzi Francję. Spotka się też z papieżem Franciszkiem – poinformował rzecznik prezydenta.

Po latach opóźnień i problemów, Iran podpisał z Rosją kontrakt na dostawę systemów przeciwlotniczych S-300. Potwierdził to szef państwowego koncernu Rostec Sergiej Czemezow. Rosyjski producent zapewnia, że jest w stanie dostarczyć broń do Iranu w 18 miesięcy.

Wiceprezydent Iranu i jednocześnie przewodniczący Organizacji ds. Energetyki Atomowej Reza Salehi poinformował podczas rozmowy z japońską agencją Kyodo, że Teheran rozpoczął wdrażanie postanowień porozumienia nuklearnego osiągniętego w lipcu.

Surowi ajatollahowie i brutalna milicja rozpędzająca prodemokratyczne demonstracje, czy uśmiechnięci młodzi ludzie cieszący się z porozumienia z Zachodem - który z obrazów współczesnego Iranu jest prawdziwy? Czy zbliżenie ze światem, od którego do tej pory Irańczycy byli odcięci, będzie trwałe? Ile jest Iranu w USA? Maciej Tomaszewski z tvn24.pl rozmawia z wybitnym amerykańsko-irańskim pisarzem Hoomanem Majdem.

W Wiedniu odbędą się rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania syryjskiej wojny domowej. Po raz pierwszy weźmie w nich udział Iran, co jest dużą zmianą w dotychczasowej postawie dyplomacji USA. Lata konsekwentnego wspierania syryjskiego reżimu Baszara Asada zaowocowały awansem dyplomatycznym dla Teheranu.