Iran

Iran

Wiceprezydent Iranu i jednocześnie przewodniczący Organizacji ds. Energetyki Atomowej Reza Salehi poinformował podczas rozmowy z japońską agencją Kyodo, że Teheran rozpoczął wdrażanie postanowień porozumienia nuklearnego osiągniętego w lipcu.

Surowi ajatollahowie i brutalna milicja rozpędzająca prodemokratyczne demonstracje, czy uśmiechnięci młodzi ludzie cieszący się z porozumienia z Zachodem - który z obrazów współczesnego Iranu jest prawdziwy? Czy zbliżenie ze światem, od którego do tej pory Irańczycy byli odcięci, będzie trwałe? Ile jest Iranu w USA? Maciej Tomaszewski z tvn24.pl rozmawia z wybitnym amerykańsko-irańskim pisarzem Hoomanem Majdem.

W Wiedniu odbędą się rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania syryjskiej wojny domowej. Po raz pierwszy weźmie w nich udział Iran, co jest dużą zmianą w dotychczasowej postawie dyplomacji USA. Lata konsekwentnego wspierania syryjskiego reżimu Baszara Asada zaowocowały awansem dyplomatycznym dla Teheranu.

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek wieczorem, że szefowie dyplomacji Rosji i USA uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że do rozwiązania kryzysu w Syrii należy włączyć wszystkie główne państwa regionu. MSZ Rosji zaznaczyło, że rozmowę zainicjował Waszyngton. Wcześniej AP poinformowała, że po raz pierwszy do rozmów o Syrii zaproszony został Iran

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w przyszłym tygodniu odwiedzi Włochy - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. Będzie to pierwsza wizyta Rowhaniego w stolicy państwa Unii Europejskiej, w planach jest także spotkanie z papieżem.

Irańskie władze w przypływie niecodziennej otwartości pokazały dotychczas nieznaną podziemną bazę rakietową. Na nagraniach wyemitowanych w państwowej telewizji widać rozległe korytarze wykute w skałach i ukryte w nich rakiety balistyczne. Irańczycy przekonują, że to tylko jedna z wielu takich baz.

Do sieci trafiły zdjęcia przedstawiające jednego z najważniejszych irańskich generałów w Syrii. Dowódca sił Al-Kuds Kassem Solejmani jest na nich uwieczniony w bastionie syryjskich sił rządowych w Latakii w momencie, gdy przemawia do niezidentyfikowanych żołnierzy. Według nieoficjalnych doniesień Irańczycy wysłali do Syrii w ostatnich dniach nawet kilka tysięcy ludzi, aby wesprzeć reżim Baszara Asada w nowej ofensywie.

Dwóch wysokiej rangi oficerów irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zginęło w walce z Państwem Islamskim w Syrii - podaje agencja Tasnim. To kolejne tak znaczne straty Irańczyków w ciągu kilku dni. W ubiegłym tygodniu poinformowano o śmierci generała Husejna Hamrdaniego.