Irak

Irak

Ekspert o Iraku: sukces sunnitów może sprowokować Iran

Perspektywa ustanowienia przez sunnickich dżihadystów enklawy w Iraku niepokoi władze sąsiedniego Iranu i może je skłonić do pośredniej wojskowej interwencji - sądzi obeznany z problematyką Bliskiego Wschodu korespondent "The Independent" Patrick Cockburn.

Ławrow o Iraku: całkowita klęska awantury Zachodu

Wojska okupacyjne w Iraku zajmowały się wyłącznie swoimi sprawami, poniosły klęskę i całkowicie utraciły kontrolę nad tym państwem - uważa szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Moskwa wyraziła zaniepokojenie rozwojem wydarzeń w Iraku.

Turcja nie planuje interweniować w Iraku

Turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag poinformował, że rząd nie pracuje nad nowym mandatem, upoważniającym ten kraj do transgranicznej operacji wojskowej w Iraku. Dżihadyści z organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) przetrzymują wciąż 48 obywateli tureckich z konsulatu generalnego w Mosulu. Tymczasem media poinformowały, że uwolniono 31 przetrzymywanych tureckich kierowców.

"NYT": Irak prosił USA o wsparcie lotnicze. Odmówiono im

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony islamskich rebeliantów premier Iraku Nuri al-Maliki zwracał się do administracji prezydenta USA Baracka Obamy z prośbą o przeprowadzenie nalotów na pozycje dżihadystów - pisze w czwartek dziennik "New York Times".

Dżihadyści z ISIL wzywają zwolenników: idźcie na Bagdad!

Dżihadyści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy od wtorku prowadzą ofensywę na północy Iraku, wezwali swych zwolenników, aby posuwali się w stronę Bagdadu - poinformował amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE.

Wypowiedział wojnę Amerykanom, teraz chce Brygad Pokoju, które zniszczą islamistów

Muktada as-Sadr, przywódca szyickiego ruchu sadrystów i duchowny, wezwał w środę do utworzenia w Iraku Brygad Pokoju, które miałyby chronić "świętych miejsc". Jego apel został ogłoszony niespełna dobę po zajęciu jednego z największych miast w kraju - Mosulu - przez radykałów próbujących stworzyć Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). As-Sadr twierdzi, że na rząd w Bagdadzie nie można już liczyć, ale że trzeba mu pomóc.

Nadzwyczajne spotkanie NATO ws. Iraku. USA zapowiadają pomoc

Ambasadorzy NATO odbyli nadzwyczajne posiedzenie na wniosek Turcji. Ankara chciała przedyskutować sytuację w Iraku, zwłaszcza kwestię porwania przez radykalnych islamistów 80 Turków. Niezależnie od tego USA zapowiedziały, iż udzielą "wszelkiego odpowiedniego wsparcia" władzom Iraku, choć nie sprecyzowano, co to ma oznaczać.

Zbroją się na potęgę, ale przegrywają z grupą radykałów. Całe dywizje "znikają"

Irak od kilku lat wydaje wielkie sumy na swoje wojsko i siły bezpieczeństwa. W 2013 roku było to już 17 miliardów dolarów, czyli niemal dwa razy więcej niż w Polsce. Irak stał się jednym z największych klientów zagranicznych koncernów zbrojeniowych. Pomimo tego iracka armia ponosi upokarzające porażki w walkach z nielicznymi radykałami. W ostatnich dniach wręcz "wyparowały" całe dywizje.

Islamiści przejęli największą rafinerię w Iraku. Są coraz bliżej Bagdadu

Sunnici z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) odnieśli kolejny - po zajęciu Mosulu - sukces. Przejęli kontrolę nad miastem Bajdżi, gdzie znajduje się największa w kraju rafineria ropy. Islamiści są coraz bliżej stolicy Bagdadu, szyicki rząd ponosi klęskę za klęską. To największy kryzys w Iraku od czasu opuszczenia go przez Amerykanów i przejęcia pełni władzy przez lokalne elity.