Irak

Irak

Amerykański lotniskowiec płynie do Zatoki Perskiej

Minister obrony USA Chuck Hagel wydał w sobotę rozkaz przejścia atomowego lotniskowca USS George H.W. Bush do Zatoki Perskiej, co stawia ten okręt do dyspozycji w razie ewentualnych działań przeciwko islamistycznym rebeliantom w Iraku.

Iran gotów wspierać walkę z radykałami. Nawet u boku USA

Iran jest gotów udzielić Irakowi pomocy w walce z islamskimi ekstremistami - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Nie wykluczył też współpracy z USA, które oficjalnie są "wielkim szatanem". Strach przed opanowaniem części Iraku przez wrogich ekstremistów złagodzi wzajemną wrogość?

Czeka nas wojna trzydziestoletnia na Bliskim Wschodzie?

Ofensywa ekstremistów z ISIL w Iraku, wojna domowa w Syrii i obojętność Stanów Zjednoczonych - to wszystko wpływa na coraz bardziej niebezpieczną sytuację na Bliskim Wschodzie i może doprowadzić do podziału Iraku, zwiększenia wpływów Iranu w regionie i kolejnych ataków terrorystycznych na skalę 11 września.

Wojsko ostrzelało meczet. W środku byli zakładnicy

Śmigłowiec irackiej armii ostrzelał meczet w mieście Bajdżi, położonym na północ od Bagdadu. Jak poinformowała w piątek wieczorem niemiecka agencja dpa, powołując się na świadków, w tym ataku zginęło ponad 30 osób.

Islamiści w Iraku "okradli bank centralny". Stali się "najbogatszymi terrorystami świata"?

Bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) stali się w ostatnich dniach "najbogatszą organizacją terrorystyczną świata" - napisał dziennik "The International Business Times", powołując się na wypowiedź gubernatora prowincji Niniwa. Według tego oficjela sunniccy ekstremiści podbijający kolejne miasta Iraku zrabowali w mijającym tygodniu co najmniej 425 mln dol. z banku w Mosulu.

Sunnici i szyici. Bliskowschodnia układanka, która wstrząsa Irakiem

Irak stoi na krawędzi wojny religijnej. Dżihadyści z samozwańczej armii Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) będący sunnitami, wzmogli swoje działania przeciwko szyickiej większości w tym kraju. Sunnici stanowią w Iraku aż 30 proc. ludności, przez co jest to jeden z najbardziej narażonych na konflikty religijne krajów arabskich. Ale cały Bliski Wschód jest podzielony między wyznawców wrogich sobie doktryn religijnych, których źródłem jest spór o sukcesję po zmarłym w 632 roku Mahomecie. Szyici uznają za następców Mahometa potomków czwartego kalifa Alego ibn Abi Taliba, męża Fatimy, czwartej córki proroka.

Iracki paradoks. Iran "otwarty na współpracę" z "Wielkim Szatanem" z Waszyngtonu

Władze Iranu są tak zaniepokojone łatwością, z jaką sunniccy bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) zajmują kolejne ziemie i terytoria u swojego sąsiada, że biorą pod uwagę nawet współpracę wojskową z USA w celu ich pokonania i zaprowadzenia porządku w Iraku - pisze agencja Reutera, której informacje o takich planach przekazał anonimowy, wysoki rangą urzędnik z Teheranu.

Szyicki duchowny wzywa do broni. Irak na progu religijnej wojny

Radykalni islamiści prowadzący antyrządową ofensywę przejęli dwa kolejne miasta w Iraku, poszerzając tym samym kontrolę nad terytorium tego kraju i coraz bardziej zbliżając się do Bagdadu. ONZ poinformowała natomiast, że bojownicy przeprowadzili szereg egzekucji na cywilach i żołnierzach irackich sił rządowych w Mosulu. Duchowieństwo szyickie wzywa do chwycenia za broń i odparcia sunnickiej rebelii.

"NYT" ostrzega administrację Obamy: USA nie powinny angażować się zbrojnie w iracki konflikt

"New York Times" przestrzega, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie może pozwolić na zaangażowanie zbrojne w konflikt na terytorium Iraku, mimo iż Stany Zjednoczone mają strategiczne interesy w tym kraju. "Washington Post" argumentuje z kolei, że ofensywa irackich rebeliantów sunnickich pokazuje, że szyicki premier Nuri al-Maliki stracił nie tylko poparcie armii, ale też narodu. Dziennik ocenia, że sytuacji nie poprawią nawet kolejne dostawy amerykańskiej broni.