Irak

Irak

W niespełna dwa lata od wycofania wojsk amerykańskich z Iraku, władze w Bagdadzie zwróciły się do USA o pomoc wojskową, gdyż obawiają się, że zbrojny konflikt w Syrii zdestabilizuje Irak - donosi brytyjski tygodnik "The Observer".

Co najmniej 51 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych we wtorek w serii zamachów bombowych przeprowadzonych na ruchliwych ulicach handlowych i bazarach w Bagdadzie oraz jego okolicach - poinformowała iracka policja i źródła medyczne.

Co najmniej 53 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych podczas zamachów na konwój wojskowy i dwa więzienia w Iraku - poinformowały w poniedziałek władze. Wśród zabitych jest 21 więźniów i i 32 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Do 65 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eksplozji samochodów pułapek, do których doszło sobotę wieczorem w handlowych dzielnicach Bagdadu. Ponad 190 osób zostało rannych - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa i służby medyczne. To najbardziej krwawy skoordynowany atak, do którego doszło w lipcu w Iraku.

Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. zabójstwa dziennikarzy TVP Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane w Iraku w 2004 roku z powodu nie wykrycia sprawców. Strona iracka nie ma dokumentów sprawy, a USA w ogóle nie odpowiedziały na wniosek o pomoc prawną.

Do co najmniej 66 wzrosła liczba zabitych w poniedziałkowej serii zamachów w Bagdadzie. Samochody pułapki eksplodowały po południu na targach w zamieszkanych głównie przez szyitów dzielnicach irackiej stolicy - poinformowała policja i pracownicy szpitali.

Co najmniej 31 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachach bombowych, do których doszło w stolicy Iraku, Bagdadzie, i w Basrze na południu kraju - poinformowały policja i źródła medyczne.

Co najmniej 10 policjantów zginęło w niedzielę w serii ataków na posterunki kontrolne policji na zachodzie Iraku - poinformowały władze. Nie wiadomo kto dokonał ataków, władze podejrzewają sunnickich rebeliantów.