Irak

Irak

Dżihadyści ze zbrojnej organizacji Państwo Islamskie zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku - Bachdidę oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy ze środy na czwartek przez kurdyjskie oddziały - podali w czwartek zbiegli z miasta mieszkańcy i duchowny. Dżihadyści zmusili do ucieczki 100 tys. chrześcijan; udają się oni do Kurdystanu - powiedział patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako.

Północny Irak stał się areną zaciętych walk pomiędzy Kurdami a islamskimi radykałami. Ci ostatni zdołali zdobyć wielką tamę na Tygrysie, którą amerykańscy eksperci określili jako "najbardziej niestabilną na świecie". Jej ewentualne uszkodzenie doprowadziłoby do kataklizmu. Tmczasem Kurdowie zapowiadają "kontratak".

Porywają, zabijają, prześladują szyitów i chrześcijan - to prawda. Ale wokół okrucieństwa dżihadystów z Państwa Islamskiego narosły też legendy. Ostatnio opinię publiczną zelektryzowała informacja o tym, że islamscy fundamentaliści nakazali obrzezanie kobiet i dziewcząt. Dziennikarz "Foreign Policy" przekonuje, że nie wszystkie doniesienia docierające do zachodnich mediów z Iraku i Syrii muszą być prawdziwe.

Co najmniej 26 osób zginęło w serii wybuchów bomb umieszczonych w samochodach w Bagdadzie. Dotąd żadna z organizacji nie przyznała się przeprowadzenia ataku.

Po wielu tygodniach impasu iracki parlament wybrał we wtorek swego spikera. Został nim umiarkowany polityk, sunnita Salim al-Dżaburi - podała iracka telewizja, wskazując, że otrzymał on bezwzględną większość. Głosowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

29 osób, w tym 25 kobiet, zostało w sobotę wieczorem zastrzelonych w dwóch blokach mieszkalnych we wschodnim Bagdadzie przez niezidentyfikowanych napastników - poinformowała policja. Nie wiadomo, jaki był motyw tej zbrodni ani kto jej dokonał.

Sunniccy dżihadyści zdobyli dawną iracką fabrykę broni chemicznej, na której terenie znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi. ONZ i USA uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystania - podała w środę agencja Associated Press.

Władze USA oświadczyły w poniedziałek, że nie ma powodu, by wątpić w autentyczność opublikowanego w sieci nagrania wideo, na którym przywódca dżihadystów z Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi zwraca się do muzułmanów, by mu się podporządkowali.

Generał wojsk rządowych Iraku zginął w poniedziałek w trakcie działań bojowych przeciwko sunnickim islamistom na zachód od stolicy kraju, Bagdadu - poinformowały irackie władze wojskowe. Nadzorujący operację zbrojną dowódca 6. Dywizji, generał Nadżim Abdullah Ali, został zabity koło wioski Karma, gdy obok niego wybuchł pocisk moździerzowy - powiedział rzecznik armii irackiej, generał Saad Maan Ibrahim.