Irak

Irak

Nie zaszły jeszcze okoliczności, które wskazywałyby na to, że konieczne będzie użycie w Iraku amerykańskich żołnierzy - nawet w bardzo ograniczonym stopniu - ale sytuacja ta może się zmienić. Amerykańskie śmigłowce Apache w Iraku już walczą.

Samoloty państw Zachodu i sojuszniczych krajów arabskich już od niemal miesiąca bombardują fanatyków z Państwa Islamskiego i wspierają walczących z nimi Kurdów oraz Irakijczyków. Dżihadyści nie ustają jednak w ofensywie. Sytuacja w syryjskim Kobane staje się krytyczna. Oblegający to strategiczne kurdyjskie miasto fanatycy szturmują już centrum. W Iraku mają być natomiast bliscy opanowania całej wielkiej prowincji Anbar. Tamtejsze władze apelują o pomoc.

Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku, porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. - Zostały porwane, by były gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów - powiedziała Wian Dachil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

Bojownicy z Państwa Islamskiego twierdzą, że zestrzelili w północnym Iraku śmigłowiec należący do rządowej armii. Informację przekazał amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE.

Trwająca na Bliskim Wschodzie niezwykle brutalna wojna pomiędzy Kurdami a fanatykami z Państwa Islamskiego przenosi się do Europy. Podczas starć między Kurdami a islamistami w Hamburgu i Celle co najmniej 23 osoby zostały ranne. Policja musiała użyć armatek wodnych.

Kanadyjski parlament wyraził we wtorek zgodę na udział sił powietrznych tego kraju w prowadzonych pod dowództwem USA bombardowaniach pozycji Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. O zaangażowanie lotnictwa w operację wnioskowała konserwatywna partia premiera Stephena Harpera.

- Najgorszą rzeczą był widok mężczyzny, któremu odcięto głowę na moich oczach - wspomina Syryjka, która dołączyła do dżihadystów z Państwa Islamskiego, ale w końcu uciekła przerażona ich okrucieństwem. Khadija opowiedziała dziennikarce CNN, jak to się stało, że z nauczycielki szkoły podstawowej stała się członkinią znanej z bezwzględności, złożonej jedynie z kobiet brygady Al-Khansa.

Myśliwiec F-16 należący do Belgijskich Sił Powietrznych przeprowadził w niedzielę pierwszy atak na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego - podało w komunikacie ministerstwo obrony tego kraju. Tym samym Belgia fizycznie dołącza do koalicji państw prowadzących naloty na przyczółki dżihadystów.

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.

Za sterami jednego z brytyjskich myśliwców Tornado, które w środę bombardowały pozycje dżihadystów w Iraku, zasiadała kobieta - donosi "The Telegraph", powołując się na kurdyjskich dowódców. Okazuje się więc, że pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich major Maram Al Mansouri nie jest jedyną kobietą walczącą z islamistami.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzają masowe egzekucje, wykorzystują kobiety i dziewczęta jako niewolnice seksualne, rekrutują dzieci do roli bojowników - wynika z opublikowanego w czwartek raport ONZ dotyczącego Iraku. Zdaniem twórców dokumentu naruszenia dokonane przez islamistycznych rebeliantów mogą być uznane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.