Irak

Irak

"Die Welt": dżihadysta z Polski zginął w Iraku

Mieszkający w Niemczech Polak Maksymilian R. zginął w Iraku - twierdzi niemiecki dziennik "Die Welt". Mężczyzna miał w 2013 roku wyjechać do Syrii i przyłączyć się do bojowników Państwa Islamskiego.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Dżihadyści uderzyli na bastion Kurdów. Ofensywa o świcie

Od wczesnego ranka w piątek dżihadyści przeprowadzili szereg ataków na liczącej niemal tysiąc kilometrów linii frontu z Kurdami. Główne uderzenie skierowano na duże i ważne miasto Kirkuk w Iraku, będące centrum regionu zasobnego w ropę. Kurdowie zapewniają, że się obronili.

Lądujący samolot ostrzelany. To radujący się weselnicy?

Dwa dni po ostrzelaniu samolotu pasażerskiego lądującego w Bagdadzie, pierwsza z linii lotniczych, która zdecydowała się zawiesić loty do irackiej stolicy, postanowiła je wznowić. Irackie ministerstwo transportu stwierdziło, że maszyna dubajskich linii Flydubai została trafiona przypadkiem przez weselników, którzy regionalnym zwyczajem świętowali oddając serie strzałów w powietrze.

Symbol upadku "amerykańskiego" Iraku. Proirańscy bojówkarze ze sprzętem "made in USA"

Wojna z islamskimi fanatykami w Iraku doprowadziła do daleko idącego rozkładu irackiego wojska. Jego miejsce w walkach z Państwem Islamskim zajęły głównie różne milicje i bojówki religijne, które łączą się z tym, co zostało z normalnych sił zbrojnych. Pokazuje to dobitnie niecodzienne nagranie z Iraku, na którym widać "paradę" tamtejszej radykalnej bojówki Kata'ib Hezbollah uzbrojonej w sprzęt produkcji amerykańskiej, który musi choć częściowo pochodzić od irackiego wojska.

Terrorystka z karą śmierci, siostra "kalifa"? Jej życie za życie Japończyka

Dżihadyści zrezygnowali z 200-milionowego okupu i za życie japońskiego zakładnika żądają uwolnienia właśnie jej. Sajida al-Rishawi odsiaduje w jordańskim więzieniu wyrok za próbę przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Kim jest kobieta, którą wymienić chce Państwo Islamskie i jaki ma ona związek z radykalnymi sunnitami, którzy zajęli duże obszary w Syrii i Iraku?

Japończycy chcą negocjować z Państwem Islamskim. Zdążą?

Japonia dołoży wszelkich starań, aby uwolnić dwóch obywateli przetrzymywanych przez bojowników z Państwa Islamskiego - oświadczył w środę premier Shinzo Abe. CNN twierdzi, że Tokio próbuje nawet negocjować z terrorystami, żeby zakładnicy bezpiecznie wrócili do domu.

"Superczołgi" w ręku marnego sojusznika i nieszczęście gotowe

Amerykańskie czołgi M1 Abrams często są określane na Zachodzie jako "najlepsze" na świecie. Otacza je aura wyjątkowości. Obecnie irackie wojsko skutecznie ten wizerunek narusza, tracąc jeden czołg za drugim w walkach ze słabo uzbrojonymi dżihadystami. Jest tak źle, że USA chcą dostarczyć dużą partię nowych maszyn i dodatkowo znacząco je ulepszyć.

Porzucili wygodne życie, by walczyć z dżihadystami. Jest ich garstka

Po stronie Państwa Islamskiego walczy ich kilkanaście tysięcy, po stronie Kurdów zaledwie kilka tuzinów, ale wszystkimi kieruje przekonanie, że trzeba pomóc Syryjczykom i Irakijczykom w walce z dżihadystami. Na Bliski Wschód przywędrowali ochotnicy z Kanady, USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. - Za dziesięć lat czeka mnie wylew lub demencja, więc wcześniej chcę zrobić coś dobrego - mówi jeden z nich, 66-latek.