Irak

Irak

Agencja Reutera weszła w posiadanie zdjęć pokazujących skutki nalotu tureckiego lotnictwa na cele kurdyjskie w północnym Iraku. Na zdjęciach widać m.in. zniszczone budynki mieszkalne w wioskach położonych w górach i unoszący się nad nimi dym. W sobotni wieczór do premiera Turcji zadzwonił prezydent Kurdystanu, który zażądał zaprzestania akcji zbrojnej przeciwko Kurdom. Działania Ankary poparł jednak jeden z wysokich urzędników departamentu stanu USA. Może się to nie spodobać Kurdom, którzy jako jedyni prowadzą sprawną walkę przeciwko dżihadystom w Syrii i Iraku.

Co najmniej 12 osób zabito w sobotę w dwóch samobójczych zamachach bombowych na pływalni w mieście Tuz Churmatu w prowincji Salahuddin w północnym Iraku - poinformowały lokalne władze oraz źródła policyjne. 45 osób zostało rannych.

Minister obrony USA Ashton Carter niespodziewanie udał się do Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu, którego siły są ważnym sojusznikiem Waszyngtonu w walce z Państwem Islamskim. Spotkał się z prezydentem regionu Masudem Barzanim i z żołnierzami USA.

W dwóch eksplozjach samochodów pułapek w Bagdadzie zginęło w środę co najmniej 26 osób, a 58 zostało rannych - poinformowały irackie władze. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Służba bezpieczeństwa ujęła prawdopodobnych sprawców piątkowego zamachu w Iraku, w którym zginęło ponad 100 osób, a 130 odniosło rany - poinformowały w niedzielę irackie władze. Na targu w Chan Bani Saad koło Bagdadu terroryści wysadzili ciężarówkę z trotylem.

Biły Dom nazwał wysadzenie przez dżihadystów ciężarówki wyładowanej materiałami wybuchowymi na irackim targowisku "bestialskim czynem". Potężna eksplozja zabiła 120 osób. Był to jeden z najkrwawszych zamachów w historii Iraku. Dżihadyści twierdzą, że zabili wojskowych, ale zamach przeprowadzili na zatłoczonym cywilami targowisku.

Irak zamknął do odwołania główne przejście graniczne z Jordanią w Trebilu, aby pozbawić Państwo Islamskie (IS) dochodu z podatków, które pobiera od ciężarówek wjeżdżających na jego terytorium - podały władze irackie. Jordański rząd potwierdził informację.

Do Iraku dotarła przekazana przez Stany Zjednoczone pierwsza partia jednomiejscowych myśliwców F-16 - poinformowało biuro irackiego premiera Haidera al-Abadiego. Maszyny, których dostarczenie opóźniło się o niemal rok, mają wzmocnić irackie wojska prowadzające kontrofensywę przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron sądzi, że atakowanie w razie potrzeby dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii byłoby zgodne z prawem. Chce, żeby rozważył to parlament - powiedziała w czwartek rzeczniczka szefa rządu. Wielka Brytania uczestniczy już w bombardowaniu pozycji IS w Iraku.

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Irackie ministerstwo obrony przyznało, że w środowej katastrofie myśliwca F-16 na terenie USA zginął generał Rafid Mohammed Hassan. Irakijczyk od czterech lat szkolił się z Amerykanami i miał być jednym z dwóch pierwszych gotowych do służby na zakupionych w USA myśliwcach. Jego śmierć znacząco opóźni cały program, który mógłby znacząco pomóc Irakijczykom w walce z dżihadystami.

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.