Irak

Irak

Strategicznemu portowi grozi całkowity paraliż. Miliardowe straty

Największe od upadku Saddama Husajna niepokoje społeczne i antyrządowe protesty trwają w Iraku. Demonstranci w poniedziałek zablokowali wejście do strategicznego portu Umm Kasr, dokąd dociera większość dostaw zboża, olejów i cukru. W niedzielę w Bagdadzie jedna osoba zginęła, gdy protestujący, ścierając się z siłami rządowymi, walczyli o odzyskanie kontroli nad mostem Ahrar.

Chaos na irackich ulicach. Premier apeluje o "powrót do normalnego życia"

Protestujący muszą pozwolić na powrót do normalnego życia, co doprowadzi do tego, że ich uzasadnione żądania zostaną spełnione - oświadczył w sobotę premier Iraku Adil Abd al-Mahdi. Jego zdaniem przez ostatnie lata irackie partie "poświęcały się", ale przyznał, że "też popełniły wiele błędów".

Kolejne ofiary protestów. Reuters: otworzono ogień na pogrzebie

W ciągu 24 godzin irackie siły bezpieczeństwa zastrzeliły 13 demonstrantów - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na źródła medyczne. Jedna z osób miała zginąć w czasie pogrzebu innego demonstranta. Po tygodniu względnego spokoju siły rządowe ponownie używają ostrej amunicji.

Chcieli wedrzeć się do konsulatu Iranu, siły bezpieczeństwa otworzyły ogień

W niedzielę wieczorem w irackiej Karbali, świętym mieście szyitów, doszło do gwałtownych protestów. W nocy demonstranci próbowali wedrzeć się do irańskiego konsulatu i zawiesić nad nim iracką flagę. Siły bezpieczeństwa otworzyły do nich ogień, zabijając czterech manifestantów - podaje agencja AFP. Według lokalnych władz co najmniej 12 osób zostało rannych.

Prezydent Iraku złożył propozycję. Ma zażegnać kryzys

Prezydent Iraku Barham Salih zaproponował przeprowadzenie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, aby uspokoić wstrząsające krajem społeczne wzburzenie. W antyrządowych demonstracjach zginęło do tej pory co najmniej 250 osób.

Irakijczycy nie odpuszczają. Papież: zachęcam władze, by wysłuchały wołania ludności

Uczestnicy antyrządowych protestów w Iraku blokują od wtorku dojazd do portu Umm Kasr, w którym przeładowuje się znaczną część importowanej przez Irak żywności. W efekcie port przestał funkcjonować. Władze ostrzegają, że dalsze trwanie blokady będzie rujnujące dla całej gospodarki kraju. Tymczasem papież Franciszek zaapelował podczas środowej audiencji generalnej o dialog i pojednanie w Iraku. W demonstracjach i zamieszkach w ostatnich dniach zginęło tam kilkadziesiąt osób.

Nocny protest w świętym mieście. Zabici, setki rannych

Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 860 zostało rannych, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły w nocy z poniedziałku na wtorek ogień do demonstrantów w świętym dla szyitów mieście Karbala - podały irackie służby medyczne. Mimo że media pokazują obrazy funkcjonariuszy strzelających do tłumu, policja w tym mieście zaprzecza, jakoby ktokolwiek z protestujących zginął. Nasilające się niepokoje na ulicach miast w Iraku są wyrazem sprzeciwu wobec władz i skorumpowanych elit.

Premier wysyła antyterrorystów do tłumienia protestów. W dwa dni zginęły dziesiątki ludzi

Tylko w ciągu dwóch dni antyrządowych protestów w stolicy Iraku Bagdadzie i miastach na południu kraju zginęło co najmniej 63 demonstrantów, a 2,5 tysiąca zostało rannych - poinformowała w niedzielę agencja AP, powołując się na iracką komisję praw człowieka. Demonstracje trwają od miesiąca. W sobotę premier kraju Adil Abd al-Mahdi zarządził skierowanie elitarnych jednostek antyterrorystycznych do ich stłumienia.

Protesty w Iraku. Zginęło 27 osób. Rannych 1800

Służby bezpieczeństwa Iraku oraz Rządowa Komisja Praw Człowieka poinformowały, że co najmniej 27 osób zginęło w piątkowych protestach antyrządowych w stolicy i na południu kraju. Rannych jest 1800 osób.

Irakijczycy wznowili protesty. Gaz łzawiący na ulicach Bagdadu

By rozpędzić tysiące demonstrantów w Bagdadzie, gdzie po trzech tygodniach wznowiono antyrządowe protesty, iracka policja i wojsko użyły w piątek gazu łzawiącego. Przed planowanymi piątkowymi manifestacjami w stolicy rozmieszczono liczne oddziały sił bezpieczeństwa.