Holandia

Holandia

"Populizm nie rozlał się na równiny wyrwane morzu"

Holenderska tama „zadziałała i wytrzymała” - tak o wyniku wyborów pisze w czwartek „La Repubblica”. Według włoskiej prasy powstrzymanie marszu populistów po władzę w Holandii jest pierwszym, pomyślnie zdanym testem przed wyborami we Francji i Niemczech.

Ogromna frekwencja w wyborach. "Holendrzy oddali hołd demokracji"

Środowe wybory w Holandii pokazały, że zwycięstwo populistów nie jest nieuchronne oraz że nie potrafią oni wygrać walki na argumenty - komentuje w czwartek belgijski dziennik "Le Soir". Frekwencja na poziomie około 82 procent to hołd dla demokracji - ocenia.

Holenderskie media: Rutte zatrzymał populistów

Holenderskie gazety na pierwszych stronach informują w czwartek o zwycięstwie Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Marka Ruttego w wyborach podkreślając, że ugrupowanie to trzeci raz z rzędu wygrywa, jednocześnie zatrzymując populistów.

Gratulacje płyną z całej Europy. Zwycięstwo nad Wildersem "inspiracją dla wielu"

Prezydent Francji w wydanym przez Pałac Elizejski w czwartkowy poranek oświadczeniu przyjął z radością zwycięstwo partii urzędującego premiera Marka Ruttego w wyborach parlamentarnych w Holandii. Gratulacje złożył też uchodzący za faworyta w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji Emmanuel Macron. Sekretarz generalny Frontu Narodowego jako sukces ocenił z kolei wynik populistycznego ugrupowania Geerta Wildersa.

Turcja grozi anulowaniem umowy z Unią w sprawie migrantów

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę w wywiadzie telewizyjnym jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej.

Holendrzy wybierają, Wilders zapewnia: już wygraliśmy

Przywódca populistycznej, antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders powiedział, że niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych w Holandii jego ugrupowanie już wygrało, bo jego postulaty trafiły do szerokiej debaty publicznej. Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o godz. 7.30 i będą czynne do godz. 21.

Tusk w Strasburgu po niderlandzku: Holandia to miejsce demokracji i wolności

Podczas swojego sprawozdania ze szczytu Unii Europejskiej w Strasburgu Donald Tusk zwrócił się do Holendrów w języku niderlandzkim. W swoim przemówieniu nawiązał do kryzysu na linii Turcja-Holandia. - Europa to Holandia, Holandia to Europa, to miejsce demokracji i wolności. Rotterdam to miasto Erazma, które naziści zniszczyli. Wszyscy jesteśmy solidarni z Holendrami. Jesteśmy Europejczykami - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej w odniesieniu do słów prezydenta Turcji, który nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu".

Europa wstrzymuje dziś oddech. Populiści chcą zwycięstwa w Holandii

W środowych wyborach parlamentarnych Holendrzy decydują w dużej mierze o różnie rozumianej tożsamości kraju - wskazują komentatorzy śledzący kampanię, która otwiera rok "superwyborów" w Europie. Kilkanaście ugrupowań, jakie najprawdopodobniej wejdą do parlamentu w Hadze rozciąga się w swych hasłach między biegunami wyznaczanymi przez skrajny liberalizm i antyimigranckie i antyunijne nastawienie Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Erdogan: Holandia i Niemcy to "kraje bandyckie"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek określił Niemcy i Holandię jako "kraje bandyckie", których decyzje o niedopuszczeniu do publicznych wystąpień tureckich ministrów umniejszają rolę Unii Europejskiej jako symbolu prawa i praw człowieka.

Wybory w Holandii. Znów zwycięży populizm?

Ruszyło domino populizmu w Europie. Przed nami wybory w Holandii, Francji i Niemczech. Czy i w tych krajach należy spodziewać się zwycięstwa populistów? I czy populizm to koniec świata? O tym w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS rozmawiali: Adam Jasser, konsultant w Banku Światowym oraz Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

Spór z Turcją, a w środę wybory. Sondaż: zyskuje nie tylko Wilders

Dyplomatyczny spór między Holandią a Turcją poprawił notowania partii konserwatywnych i nacjonalistycznych - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu snap poll. Najwięcej poparcia zyskał dzięki niemu jednak nie antymuzułmański polityk Geert Wilders, ale obecny premier Mark Rutte.

Premier Holandii dziwi się Turkom

Premier Holandii Mark Rutte ocenił, że ostatnie działania władz Turcji "nie są takie złe", ale niestosowne, ponieważ to Holandia ma więcej powodów do zdenerwowania. Między dwoma krajami trwa bezprecedensowy spór dyplomatyczny.