Holandia

Holandia

Przyspieszone wybory parlamentarne w Holandii wydają się nieuniknione - oświadczył premier Mark Rutte. Wcześniej informowano o załamaniu się prowadzonych od kilku tygodni negocjacji w sprawie redukcji deficytu budżetowego.

W związku z antyimigracyjnym portalem Partii na rzecz Wolności (PVV) rozważano jako jedną z opcji odwołanie udziału prezydentowej Anny Komorowskiej w środowym otwarciu sezonu w holenderskich ogrodach Keukenhof - ujawnił ambasador RP w Hadze Janusz Stańczyk. Kancelaria Prezydenta podkreśla jednak, że w obecnej sytuacji wizyta Pierwszej Damy jest jeszcze bardziej potrzebna.

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję potępiającą holenderski portal PVV jako sprzeczną z europejskimi wartościami, godną pożałowania inicjatywę przeciw pracownikom z Europy Środkowo-Wschodniej. Wezwał premiera Holandii oraz przywódców UE do potępienia portalu.

Liderzy wszystkich partii w Parlamencie Europejskim zgodnie potępili holenderski antyimigracyjny portal partii PVV oraz ciszę premiera Holandii w tej sprawie. - Możemy być dumni z PE - mówiła komisarz Viviane Reding, apelując do władz w Hadze, by sądy krajowe zbadały portal. W czwartek PE przyjmie w tej sprawie rezolucję.

Komisja Europejska zagroziła holenderskiemu Ministrowi Spraw Społecznych oraz ministrowi ds. azylu i imigracji Trybunałem Sprawiedliwości, jeśli nie zmienione zostanie nowe prawo imigracyjne - podało Radio Holenderskie. Przepisy uderzają m.in. w Polaków, którzy w Holandii podejmują pracę.

Syn królowej Holandii Beatrix, książę Johan Friso, zasypany w zeszłym tygodniu przez lawinę w austriackich Alpach, doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu i być może już nigdy nie odzyska przytomności - poinformowali w piątek lekarze w Innsbrucku.

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych (EUWP) w liście otwartym wzywa holenderski rząd do reakcji na utworzenie przez prawicową Partię na rzecz Wolności (PVV) portalu, który zachęca do składania zażaleń na imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas gdy matka i żona czuwają przy łóżku holenderskiego księcia Johana Friso, jego brat, książę Willem-Alexander wraz z rodziną kontynuuje wypoczynek Austrii, jeżdżąc na nartach. Johan Friso wciąż pozostaje w stanie krytycznym. Mija trzeci dzień, odkąd syna królowej Beatrix odkopano spod lawiny w austriackich Alpach, gdzie jeździł poza wyznaczonymi trasami.

Stan księcia Johana Friso, syna królowej Holandii Beatrix, członka holenderskiej rodziny królewskiej, wciąż jest krytyczny - poinformowali lekarze ze szpitala w Innsbrucku. W piątek w zachodniej Austrii księcia przysypała lawina podczas zjazdu ze stoku. Według agencji Reutera, przy łóżku Friso czuwa królowa oraz żona, Mabel Wisse Smit.

Holenderski populista Geert Wilders zrobił z Polaków kozłów ofiarnych, by nie popaść w zapomnienie - pisze w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując utworzenie przez Wildersa strony internetowej ze skargami na imigrantów.

Skinny, najstarszy delfin w Europie i jedno z najstarszych takich zwierząt żyjących w niewoli, kończy 50 lat. Mieszka w holenderskim Harderwijk, w specjalnym siedlisku dla zwierząt morskich. Z okazji jubileuszu swojej podopiecznej delfinarium planuje zniżki dla gości w tym samym co ona lub starszym wieku.

Rząd Holandii nie będzie zajmował stanowiska ws. portalu Partii na rzecz Wolności (PVV), na którym można zgłaszać skargi na imigrantów - powiedział w poniedziałek premier rządu Mark Rutte. Zaznaczył, że "chodzi o portal partyjny, a nie rządowy". Tego samego dnia ambasadorowie kilku krajów UE podpisali list wzywający holenderskich polityków do odcięcia się od inicjatywy PVV.

Mężczyzna, który w poniedziałek wywołał alarm bombowy na lotnisku w Amsterdamie, został aresztowany przez policję - podały holenderskie media. Wcześniej podawały one, że w jednej z lotniskowych toalet ukrywa się mężczyzna twierdzący, że ma ładunek wybuchowy.

Ostra zima daje się we znaki zarówno paryżanom, jak i mieszkańcom Amsterdamu. Obywatele tych dwóch europejskich stolic nie tylko marzną, lecz także korzystają z darmowych lodowisk i spacerowisk, jakimi stały się liczne kanały. Władzom "miasta zakochanych" to jednak nie w smak.

Bezrobotni imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej w Holandii powinni być zachęcani do powrotu do kraju lub deportowani, jeśli odmówią - powiedział w wywiadzie minister ds. socjalnych i zatrudnienia Henk Kamp, powracając do retoryki sprzed roku. Ambasada RP domaga się wyjaśnień.

Następca tronu Holandii, 44-letni książę Willem-Alexander sprzedał swą budzącą kontrowersje luksusową willę wypoczynkową w Mozambiku - poinformowały holenderskie media. Wcześniej książe z powodu swojego ekskluzywnego domu w biednym kraju, był określany jako "rozpuszczone dziecko" i ostro krytykowany.