Holandia

Holandia

Holenderska rodzina królewska jest w posiadaniu obrazu, który najprawdopodobniej został zrabowany żydowskim właścicielom przez nazistów podczas niemieckiej okupacji Holandii w czasie II wojny światowej - wynika z opublikowanych wyników dochodzenia.

Po czterech godzinach niemal całkowitego blackoutu w północnej części Holandii, ponownie przywracana jest energia elektryczna. Prąd jest już w Amsterdamie, choć problemy mają potrwać co najmniej do końca dnia. Nadal nie działa największe w kraju lotnisko, amsterdamskie Schiphol.

Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął w czwartek do siedziby holenderskiej telewizji NOS w mieście Hilversum w środkowej Holandii i zażądał czasu antenowego, nie jest powiązany z żadną organizacją terrorystyczną i działał sam - poinformowała w piątek holenderska policja.

Eksperci ONZ ds. praw człowieka zaapelowali we wtorek do rządu Holandii o zapewnienie w zimie schronienia bezdomnym imigrantom. Pozostawienie ludzi bez pomocy w okresie świąt Bożego Narodzenia uznali za niedopuszczalne.

Holendrzy zmagają się ze skutkami pierwszego w tym sezonie jesiennego załamania pogody, za które odpowiada niesławny Gonzalo. Porywy wiatru, jakie odnotowano w środę, miały siłę nawet 10 w skali Beauforta przy brzegu. Nieco spokojniej było w rejonach oddalonych od wybrzeża.