Holandia

Holandia

Geert Wilders, lider skrajnie prawicowej i antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV), oświadczył w czwartek, że odwołuje wystąpienia publiczne. W środę holenderska policja poinformowała, że zatrzymała członka służb bezpieczeństwa z grupy odpowiedzialnej za ochronę polityka pod zarzutem ujawnienia poufnych informacji.

Jeszcze 10 lat temu były przepełnione, dziś 1/3 więzień w Holandii świeci pustkami. Nowe podejście władz do pospolitych przestępców spowodowało tak wysoki spadek przestępczości, że zaczęto zamykać więzienia. Aby tego uniknąć, teraz każda holenderska cela może zostać wynajęta przez inne państwo, które ma problem z tłokiem we własnych placówkach. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Holenderska policja poinformowała w środę, że zatrzymała członka służb bezpieczeństwa z grupy odpowiedzialnej za ochronę lidera skrajnie prawicowej i antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, pod zarzutem ujawnienia poufnych informacji.

Holenderska policja przechwyciła środki, z których można wyprodukować około miliarda tabletek ecstasy - pisze w piątek AFP. Substancje znaleziono w ciężarówce zaparkowanej w ukryciu przy wiejskiej drodze w miejscowości Rilland, na południowym zachodzie kraju.

Z obawy, że przestarzały system informatyczny może łatwo paść ofiarą hakerów, holenderskie władze ogłosiły w środę, że liczenie głosów w najbliższych wyborach parlamentarnych będzie się odbywać ręcznie. Wskazano na ryzyko ataku ze strony Rosji.

Premier Holandii Mark Rutte w poniedziałek próbował odwieść wyborców od głosowania na antyimigracyjnego deputowanego Geerta Wildersa. Opublikował list otwarty, w którym napisał, że ci, którzy nie zgadzają się z holenderskimi wartościami, powinni opuścić kraj.

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w Holandii w tym tygodniu, wygrałaby je antyimigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - wynika z najnowszego sondażu ośrodka badawczego Maurice de Hond.

Premier Holandii wyraził oburzenie faktem zniknięcia z dna Morza Jawajskiego wraków kilku holenderskich okrętów zatopionych podczas II wojny światowej. Mówił, że rząd Indonezji jest gotowy współpracować w dochodzeniu. - Pracujemy nad tym i dotrzemy do sedna sprawy - zapewnił Mark Rutte, choć ze strony Indonezji nie padły tak jednoznaczne deklaracje.