Holandia

Holandia

W nocy z czwartku na piątek jasny, tajemniczy punkt przefrunął przez niebo nad Europą i zniknął w okolicach Morza Północnego. Ognista kula wzbudziła wiele emocji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powodem jest rozwijanie przez reżim w Pjongjangu programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Holandia po raz pierwszy zastosowała obowiązującą od marca ustawę, która zezwala na pozbawienie obywatelstwa osoby, których obecność w kraju może narażać bezpieczeństwo narodowe - poinformował w środę w Hadze minister sprawiedliwości Stef Blok.

Holenderscy żołnierze przybyli z pomocą na zniszczoną przez huragan Irma wyspę Saint-Martin. Na opublikowanych przez wojskowych zdjęciach widać, jak dostarczają poszkodowanej ludności pomoc, pomagają w odbudowie uszkodzonych domów oraz pilnują bezpieczeństwa.

Wypowiedzi ambasadora Holandii na Węgrzech nie odzwierciedlają stanowiska rządu holenderskiego - poinformował w piątek szef dyplomacji Holandii Bert Koenders. W związku z tymi wypowiedziami Węgry wezwały w piątek na konsultacje swego ambasadora w Holandii i poinformowały, że stosunki między Budapesztem a Hagą na szczeblu ambasadorów ulegają zawieszeniu na czas nieokreślony.

Odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech Gajus Scheltema zarzucił w czwartkowym wywiadzie rządowi węgierskiemu, że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto uznał wywiad za oburzający.

Fiaskiem zakończyła się w poniedziałek druga runda rozmów sprawie utworzenia czteropartyjnej koalicji rządowej po marcowych wyborach parlamentarnych. - Partie nie mogą porozumieć się głównie w kwestii polityki imigracyjnej - powiedział jeden z negocjatorów.

Dwa razy w miesiącu król Holandii lata samolotami pasażerskimi jako drugi pilot - podaje holenderski dziennik. Pasażerowie dotychczas nie mieli świadomości, że w kokpicie siedzi król. Wilhelm Alexander pracuje w ten sposób od 21 lat.