Holandia

Holandia

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w czwartek wieczorem w wyniku ataków przy użyciu noża w Maastricht na południu Holandii. Nie ma powodu, by uznać, iż ataki miały podłoże terrorystyczne - poinformowała na Twitterze miejscowa policja.

Zaniedbania w sferze bezpieczeństwa - tak Rada do spraw Bezpieczeństwa w Holandii określiła w raporcie powód, który przyczynił się do śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali i poważnego zranienia trzeciego. Minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że w związku z ustaleniami autorów sprawozdania podaje się do dymisji.

W nocy z czwartku na piątek jasny, tajemniczy punkt przefrunął przez niebo nad Europą i zniknął w okolicach Morza Północnego. Ognista kula wzbudziła wiele emocji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powodem jest rozwijanie przez reżim w Pjongjangu programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Holandia po raz pierwszy zastosowała obowiązującą od marca ustawę, która zezwala na pozbawienie obywatelstwa osoby, których obecność w kraju może narażać bezpieczeństwo narodowe - poinformował w środę w Hadze minister sprawiedliwości Stef Blok.