Holandia

Holandia

W szpitalu zmarł mężczyzna, ranny 18 marca, gdy w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii obywatel holenderski pochodzenia tureckiego Gokmen Tanis otworzył ogień do pasażerów. Na miejscu zabił trzy osoby, ciężko ranił kolejne trzy.

Holenderska prokuratura nie znalazła do wtorku żadnych dowodów na to, że sprawca poniedziałkowego ataku z użyciem broni palnej w Utrechcie znał wcześniej swoje ofiary. Śledczy podejrzewają motyw terrorystyczny.

Po kilku godzinach obławy zatrzymano 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o przeprowadzenie ataku w Utrechcie - podała holenderska policja. Zginęły co najmniej trzy osoby, a dziewięć odniosło obrażenia - poinformował burmistrz miasta. Po aresztowaniu podejrzanego w regionie obniżono poziom zagrożenia z piątego do czwartego stopnia.

Premier Holandii Mark Rutte obwinił brytyjskich polityków za impas w sprawie brexitu, ale przyznał, że podziwia odporność szefowej tamtejszego rządu Theresy May. - Ona jest jak ten rycerz z filmu "Monty Python i Święty Graal", który traci ręce oraz nogi w pojedynku i jeszcze nazywa to remisem - powiedział w wywiadzie dla krajowej telewizji.

Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.

W mediach społecznościowych krąży nagranie, rzekomo pokazujące uchodźców wspinających się na choinkę w Holandii, do którego dołączono obraźliwy komentarz. To kolejne wideo pokazujące taką scenę, które z Europą nie ma nic wspólnego.

Holandia poinformowała w środę, że jest gotowa przyjąć "rozsądną liczbę" z 32 migrantów, którzy od 10 dni czekają na Morzu Śródziemnym na statku Sea-Watch 3 należącym do niemieckiej organizacji pozarządowej. Do tej pory odmówiły ich przyjęcia Włochy, Malta, Hiszpania i właśnie Holandia. Zgodę na przyjęcie części migrantów wyraziły również Niemcy.

Podczas nalotu na jedno z mieszkań w Amsterdamie holenderscy policjanci znaleźli 350 tys. euro ukryte w bębnie pralki. Ich domniemany właściciel został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Holenderska pisarka, autorka książki o głośnej kradzieży obrazów, twierdzi, że otrzymała tajemniczą wiadomość ze wskazówkami o miejscu ukrycia skradzionego sześć lat temu dzieła Picassa. Podążając za instrukcjami, znalazła w Rumunii zawinięty w folię obraz. Miała to być "Głowa arlekina" pędzla hiszpańskiego artysty. Euforię przerwała jednak belgijska grupa teatralna, która przekazała w oświadczeniu, że cudowne znalezisko to fałszywka.

W sobotni poranek pogoda w Holandii była gwałtowna. W kilku miejscowościach spadł grad. Imponujące opady pokazał nam Reporter 24.

Słynny obraz Rembrandta "Straż nocna" przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej. Będzie ona również transmitowana przez internet - poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

W Holandii uchwalono prawo zakazujące korzystania z komórek przez jadących na rowerze. Powodem jest wzrost liczby jednośladów o napędzie wspomaganym elektrycznie, a także wszechobecny dostęp do internetu. Minister transportu uważa, że kierujący przez cały czas powinien być skupiony na drodze. Przepis wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku.