Holandia

Holandia

Po kilku godzinach obławy zatrzymano 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o przeprowadzenie ataku w Utrechcie - podała holenderska policja. Zginęły co najmniej trzy osoby, a dziewięć odniosło obrażenia - poinformował burmistrz miasta. Po aresztowaniu podejrzanego w regionie obniżono poziom zagrożenia z piątego do czwartego stopnia.

Premier Holandii Mark Rutte obwinił brytyjskich polityków za impas w sprawie brexitu, ale przyznał, że podziwia odporność szefowej tamtejszego rządu Theresy May. - Ona jest jak ten rycerz z filmu "Monty Python i Święty Graal", który traci ręce oraz nogi w pojedynku i jeszcze nazywa to remisem - powiedział w wywiadzie dla krajowej telewizji.

Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.

Holandia poinformowała w środę, że jest gotowa przyjąć "rozsądną liczbę" z 32 migrantów, którzy od 10 dni czekają na Morzu Śródziemnym na statku Sea-Watch 3 należącym do niemieckiej organizacji pozarządowej. Do tej pory odmówiły ich przyjęcia Włochy, Malta, Hiszpania i właśnie Holandia. Zgodę na przyjęcie części migrantów wyraziły również Niemcy.

Podczas nalotu na jedno z mieszkań w Amsterdamie holenderscy policjanci znaleźli 350 tys. euro ukryte w bębnie pralki. Ich domniemany właściciel został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Holenderska pisarka, autorka książki o głośnej kradzieży obrazów, twierdzi, że otrzymała tajemniczą wiadomość ze wskazówkami o miejscu ukrycia skradzionego sześć lat temu dzieła Picassa. Podążając za instrukcjami, znalazła w Rumunii zawinięty w folię obraz. Miała to być "Głowa arlekina" pędzla hiszpańskiego artysty. Euforię przerwała jednak belgijska grupa teatralna, która przekazała w oświadczeniu, że cudowne znalezisko to fałszywka.

W sobotni poranek pogoda w Holandii była gwałtowna. W kilku miejscowościach spadł grad. Imponujące opady pokazał nam Reporter 24.

Słynny obraz Rembrandta "Straż nocna" przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej. Będzie ona również transmitowana przez internet - poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

W Holandii uchwalono prawo zakazujące korzystania z komórek przez jadących na rowerze. Powodem jest wzrost liczby jednośladów o napędzie wspomaganym elektrycznie, a także wszechobecny dostęp do internetu. Minister transportu uważa, że kierujący przez cały czas powinien być skupiony na drodze. Przepis wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku.

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Szwajcarii i Holandii. Ministerstwo wyraziło sprzeciw wobec "nieuzasadnionych oskarżeń", jakoby dwaj Rosjanie próbowali szpiegować laboratorium badające środek użyty do próby otrucia Siergieja Skripala. Rosjan podejrzewa się również o przeprowadzenie cyberataku na Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Lozannie.

Szwajcarski dziennik "Tages Anzeiger" poinformował o aresztowaniu w Holandii dwóch Rosjan podejrzewanych o działalność szpiegowską. Obiektem ich zainteresowania miało być ważne szwajcarskie laboratorium, które bada między innymi sprawę zatrucia Skripalów. Obaj zatrzymani zostali odesłani do Rosji.