Holandia

Holandia

Holenderska policja znalazła grupę osób, które przez dziewięć lat żyły w zamknięciu na odizolowanej farmie - przekazały we wtorek władze Holandii. Jak podają media, to pięcioro rodzeństwa i ich schorowany ojciec. W sprawie zatrzymano 58-latka, który wynajmował budynek. Jego rola nie jest na razie jasna, a policja podkreśla, że wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

MSZ Belgii i Holandii wezwały ambasadorów Turcji w tych krajach w związku z ofensywą sił tureckich w Syrii. W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma rozważyć nałożenie sankcji na Ankarę. Tymczasem Moskwa wezwała wszystkie strony konfliktu do "maksymalnej powściągliwości".

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion, która zwraca uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, planują w kolejnych dniach protesty w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie. W poniedziałek w Amsterdamie zatarasowali główną trasę wiodącą przez miasto. W centrum Berlina rozlokowali się na jednym z głównych rond wokół Kolumny Zwycięstwa w parku Tiergarten. W Londynie blokowali drogi i budynki rządowe.

Amerykańscy, brytyjscy i polscy weterani oraz członkowie holenderskiej i brytyjskiej rodziny królewskiej upamiętnili 75. rocznicę rozpoczęcia operacji Market Garden, która we wrześniu 1944 roku była ostatecznie nieudaną próbą wyzwolenia północnej Holandii od okupacji nazistowskich Niemiec.

Niemal 400 osób więcej niż podczas przeciętnego letniego tygodnia zmarło w Holandii w czasie ostatniej rekordowej fali upałów w Europie - poinformował w piątek holenderski urząd statystyczny Centraal Bureau voor de Statistieken. Pod koniec lipca padł krajowy rekord ciepła. Temperatura wzrosła do 40,4 stopnia Celsjusza.

W piątą rocznicę zestrzelenia lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur lotu MH17 pamięć ofiar uczciły w środę rodziny ofiar i członkowie holenderskiego rządu. Premier Mark Rutte pośrednio skrytykował Rosję za ukrywanie przyczyn tej tragedii, której ofiarami byli w większości Holendrzy.

Sąd apelacyjny w Holandii we wtorek odroczył decyzję w sprawie złotych artefaktów z Krymu. W 2016 roku miejscowy sąd administracyjny orzekł, że ich kolekcja - wypożyczona holenderskiemu muzeum w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep - musi powrócić na Ukrainę.

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol lekko zderzyły się dwa samoloty lini KLM i EasyJet. Incydent spowodował kilkugodzinne opóźnienia na lotnisku w stolicy Holandii.

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

17-letnia Noa Pothoven z Arnhem w Holandii zmarła w niedzielę 2 czerwca. Nastolatka cierpiała na depresję, stres pourazowy i anoreksję, wywołane traumą po molestowaniu seksualnym, jakiego doświadczyła w dzieciństwie. Odmówiła dalszego leczenia, przestała jeść. Część mediów informowała, że poddała się eutanazji.

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

W szpitalu zmarł mężczyzna, ranny 18 marca, gdy w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii obywatel holenderski pochodzenia tureckiego Gokmen Tanis otworzył ogień do pasażerów. Na miejscu zabił trzy osoby, ciężko ranił kolejne trzy.