AIDS / HIV

AIDS / HIV

Wysiłek włożony w powstanie szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 przyspiesza proces powstawania szczepionek przeciwko HIV i malarii. To duża szansa dla ludzkości, bo HIV stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Maria Mikołajewska. 

- W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV. A po ich otwarciu zaobserwowaliśmy mniejszą frekwencję - zwróciła uwagę specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych doktor Maria Jankowska, komentując ogromny spadek liczby wykrytych zakażeń HIV w Polsce względem ubiegłego roku. Według szacunków, rzeczywista liczba może być nawet o 10 tysięcy wyższa.

W ciągu dziesięciu lat liczba zarejestrowanych przypadków osób zakażonych wirusem HIV w Polsce się podwoiła. Zdaniem ekspertów, problemem może być większa skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wirus HIV/AIDS dotarł do Ameryki Północnej dużo wcześniej, niż dotychczas przypuszczano, a Gaetan Dugas nie był tzw. pacjentem zero, czyli źródłem tej epidemii - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców. Ich rezultaty opisano na łamach czasopisma "Nature".

Organizacje pozarządowe krytykują inicjatywę władz dystryktu Uthukela, które przyznają młodym dziewczynom pomoc finansową na dalszą naukę w zamian za zachowanie abstynencji seksualnej. Stypendystyki muszą być dziewicami i regularnie poddawać się badaniom. Zwolennicy wyjaśniąją, że to element walki z HIV/AIDS. Krytycy zarzucają, że to próba kontroli nad kobiecym ciałem.