Hiszpania

Hiszpania

Zima daje się we znaki mieszkańcom Asturii, górzystej hiszpańskiej prowincji położonej w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Kolejne obfite opady śniegu i zamiecie pogarszają i tak trudną sytuację w regionie. - Wiedzieliśmy, że aura się zepsuje, ale nie spodziewaliśmy się, że aż do tego stopnia - przyznają mieszkańcy.

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły w sobotę udział w manifestacji poparcia dla lewicowej, antyoszczędnościowej partii Podemos w Madrycie. Coraz bardziej popularne ugrupowanie porównywane jest do Syrizy, która zwyciężyła w ubiegłotygodniowych wyborach w Grecji.

Hiszpańska Agencja Meteorologiczna wydała żółty alert pogodowy z powodu wiatru dla trzech regionów kraju. Silne porywy doprowadziły do groźnych wypadków z udziałem samochodów ciężarowych.

W hiszpańskiej bazie lotniczej Albacete trwa szacowanie strat po tragicznej katastrofie greckiego myśliwca F-16. Maszyna spadła wprost na zatłoczoną płytę postojową, gdzie szykowano do lotów łącznie kilkanaście innych samolotów. Być może aż siedem z nich zostanie spisanych na straty. Kilka kolejnych jest uszkodzonych. Zmarł też kolejny ranny lotnik.

Grecki myśliwiec F-16 rozbił się w bazie lotniczej w Los Llanos niedaleko Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii. Według hiszpańskiego ministerstwa obrony zginęło 10 osób.

Grupy wzorowane na niemieckim prawicowo-populistycznym ruchu Pegida (Europejscy Patrioci przeciwko Islamizacji Zachodu) pojawiły się w kilku miastach w Danii, Madrycie, Oslo i w belgijskiej Flandrii. Pegida tymczasem zapowiada na środę ogromną demonstrację w Lipsku.

Rząd hiszpański przyjął w piątek nowy akt prawny regulujący postępowanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego wskutek ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych i innych wydarzeń. Przewiduje on ogłaszanie "stanu alarmowego" i "stanu wyjątkowego".

Hiszpański sąd wszczął śledztwo ws. pobytu w Madrycie zamachowca z supermarketu koszernego Amedy'ego Coulibaly'ego, jego dziewczyny Hayat Boumeddiene i prawdopodobniej trzeciej osoby, która potem pomogła uciec 26-latce do Syrii.

Szef rządu Katalonii Artur Mas poinformował w środę, że 27 września odbędą się w tym hiszpańskim regionie autonomicznym przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu. Główne partie katalońskie chcą je wykorzystać jako zamiennik głosowania w sprawie secesji.

W związku z atakiem w Paryżu na siedzibę tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Danii wzmocniono bezpieczeństwo wokół redakcji dziennika "Jyllands-Posten", który przed laty zszokował świat muzułmański opublikowaniem karykatur Mahometa. Z kolei w Madrycie po otrzymaniu podejrzanego pakunku została ewakuowana siedziba hiszpańskiej spółki medialnej Prisa.

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii spadła w 2014 r., już drugi rok z rzędu, ale wciąż pozostaje na wysokim poziomie 4,45 mln osób - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez hiszpańskie ministerstwo zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych.

Główna stacja kolejowa w Madrycie - dworzec Atocha - została ewakuowana po tym, jak mężczyzna znajdujący się w jednym z pociągów zagroził, że wysadzi się w powietrze. Alarm okazał się fałszywy - poinformowała hiszpańska policja. 11 marca 2004 r. na tym samym dworcu doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 191 osób.

Sąd Najwyższy w Madrycie poinformował w poniedziałek, że nakaże otwarcie postępowania wobec prezydent autonomicznej Katalonii Artura Masa i innych regionalnych liderów stawiając im zarzut "nieposłuszeństwa" w związku z przeprowadzonym na początku listopada referendum, w którym Katalończycy symbolicznie zdecydowali o odłączeniu się od Hiszpanii.

Jeden półwysep, ale dwa różne pogodowe światy. W Hiszpanii aura nie wszystkich cieszy w tym samym stopniu. Gdy północ kraju chwyta przymrozek i pojawiają się mgły, na południu świeci słońce i temperatura sięga 17 kreski powyżej zera. Pogoda sprzyja także mieszkańcom stolicy Chorwacji.