Hiszpania

Hiszpania

Pierwszy raz od 32 lat. Premier Hiszpanii na Kubie

Hiszpański premier Pedro Sanchez rozpoczął w czwartek wizytę na Kubie. To pierwsza od 32 lat oficjalna wizyta szefa rządu Hiszpanii w tym kraju. Stojący na czele socjalistycznego gabinetu Sanchez nie planuje w czasie pobytu na wyspie spotkań z dysydentami politycznymi.

Ogromne fale niszczyły balkony i wybijały szyby

Potężne fale uderzyły w północne wybrzeże Teneryfy, największej spośród Wysp Kanaryjskich. Woda sięgała nawet trzeciego piętra, niszczyła budynki i spowodowała konieczność ewakuacji kilkudziesięciu osób.

Organizatorzy referendum w Katalonii z 2014 roku skazani

Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w poniedziałek skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie.

Samoloty w Bilbao lądowały zygzakiem

Alerty pogodowe utrzymywały się we wtorek i w środę na północy Hiszpanii. Meteorolodzy ostrzegali przed silnym wiatrem i wysokimi falami. Na jednym z nagrań widać, jak na lotnisku pod Bilbao samoloty lądują i startują z poważnymi kłopotami.

ETA opisała 60 lat swoich zamachów

Baskijski dziennik "Gara" opublikował we wtorek ostatni raport terrorystycznej organizacji ETA. Jej kierownictwo dokonało w nim oceny trwającej 60 lat działalności, ujawniając pełną liczbę przeprowadzonych zamachów.

Prokuratorzy chcą ćwierć wieku więzienia dla katalońskiego wicepremiera

Hiszpańska prokuratura zażądała kary 25 lat więzienia i zakazu pełnienia funkcji publicznych dla byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa. Prokuratorzy zarzucają mu rebelię i malwersacje w związku z dążeniem do niepodległości regionu. Junqueras - którego prokuratura uznała za jednego z liderów katalońskiego ruchu separatystycznego - dokładnie od roku przebywa w tymczasowym areszcie.

"Franco dyktator". Nie chcą zwłok generała w katedrze

Tysiące mieszkańców Madrytu zgromadziło się przed katolicką katedrą Almudena, by wyrazić swój sprzeciw wobec planów pochowania w tym miejscu Francisco Franco. Na transparentach nieśli między innymi hasła "Franco dyktator" i "Madryd bez Franco i frankizmu". W sierpniu hiszpański rząd wydał dekret o ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała poza podmadryckie mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii - Valle de los Caidos.

"Więźniowie baskijscy do domu"

Tysiące osób uczestniczyło w demonstracji w San Sebastian w Kraju Basków domagając się przeniesienia do tego hiszpańskiego regionu więźniów skazanych za działalność w ETA. Obecnie odbywają oni kary w różnych częściach Hiszpanii.