Hiszpania

Hiszpania

Trzeci dzień słynnej gonitwy byków w Hiszpanii przyniósł kolejne emocje i kolejnych rannych. Podczas rekordowo długiego biegu jeden z byków odłączył się od stada i zaatakował tłum.

Są pierwsi ranni w dorocznej gonitwie byków w hiszpańskiej Pampelunie. Dwie osoby zostały ugodzone rogami, cztery inne odniosły obrażenia. Ale fiesta nie traci na popularności - w gonitwie wzięły udział tysiące ludzi.

Ugodzony przez byka w klatkę piersiową 19-latek zginął podczas nocnej gonitwy byków w nocy z piątku na sobotę w miasteczku Fuentesauco, w północno-środkowej Hiszpanii - poinformowały dopiero w poniedziałek hiszpańskie władze.

W poniedziałek weszło w życie w Hiszpanii nowe prawo zezwalające bez ograniczeń na aborcję do 14. tygodnia ciąży. Stało się tak mimo zaskarżenia jej przez opozycję do Trybunału Konstytucyjnego.

Setki Hiszpanów protestowało w sobotę w Madrycie przeciwko nowemu prawu dotyczącemu aborcji. Według nowych regulacji, kobieta może przerwać ciążę do 14 tygodnia. Dotąd prawo było podobne do polskiego - aborcji można było dokonać tylko w wyjątkowych przypadkach.

Moody's grozi Hiszpanii palcem. Analitycy agencji umieścili rating kraju - wciąż pozostający na poziomie potrójnego A - na liście obserwacyjnej. Informacja o tym przyczyniła się do spadku kursu europejskiej waluty.

Hiszpańska firma z branży nieruchomości Sacresa zgłosiła wniosek o ochronę przed wierzycielami. Jak powiedziała rzeczniczka firmy, trzymiesięczne rozmowy z bankami o refinansowaniu jej zadłużenia nie przyniosły rezultatu.

Hiszpański parlament zatwierdził dekret socjalistycznego rządu premiera Jose Luisa Zapatero, zmieniający zasady funkcjonowania tamtejszego rynku pracy. Celem reformy jest ożywienie przeżywającej kryzys gospodarki Hiszpanii.

Zakaz noszenia burek i nikabów w budynkach użyteczności publicznej wprowadzi Barcelona - zapowiedział burmistrz tego miasta Jordi Hereu. To będzie pierwsze duże hiszpańskie miasto z podobnymi ograniczeniami.

Wtorek jest dniem strajku generalnego w Hiszpanii. Oczekuje się, że pracę porzuci 2,5 miliona pracowników sfery budżetowej. Powód to protest przeciwko planom oszczędnościowym rządu Jose Luisa Zapatero, przewidującym m.in. zmniejszenie o 5 procent pensji w sferze budżetowej.

Przez dziesięć wieków w Hiszpanii nie było żubrów. Ale wróciły, dzięki sprowadzeniu z ośmiu sztuk polskich przedstawicieli tego gatunku, w tym dwóch byków - z Białowieży i z Puszczy Piskiej.

Hiszpanie mają nieco więcej pracy. W maju liczba osób bezrobotnych spadła w Hiszpanii najszybciej od pięciu lat - o ponad 76 tysięcy. Według Eurostatu stopa bezrobocia w tym kraju w kwietniu wyniosła 19,7 procent, a to najwięcej w całej strefie euro.

Ustawa dopuszczająca aborcję bez ograniczeń przez 14 pierwszych tygodni ciąży i zezwalająca już 16-latkom na usunięcie ciąży bez zgody rodziców została zaskarżona do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego. Prawo zaskarżyła opozycyjna Partia Ludowa (PP).

Druga z wielkich światowych agencji ratingowych obniża swoją ocenę kredytowej wiarygodności Hiszpanii. Agencja Fitch zredukowała wskaźnik z najwyższego możliwego poziomu - czyli AAA - do AA+. Jej analitycy uważają, że hiszpańska gospodarka będzie rosła wolniej, niż oczekiwano wcześniej, bo rząd będzie ciął wydatki.

Zakaz noszenia burek i nikabów w budynkach użyteczności publicznej w katalońskiej Leridzie uchwaliły tamtejsze władze miejskie. 23 radnych było za przyjęciem projektu, jeden przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Większością jednego głosu parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro, co ma pomóc w redukcji znacznego deficytu finansów publicznych. To już kolejny kraj Europy, który radykalnie obniża swe wydatki budżetowe.

Rząd w Madrycie mimo sprzeciwu związkowców będzie ciął wydatki - zapowiedział hiszpański premier, socjalista Jose Luis Zapatero. Jego gabinet kilka dni temu uchwalił plan oszczędności na sumę 15 miliardów euro. Urzędnicy państwowi, których pensje mają spaść średnio o 5 procent, zapowiedzieli już strajk na 8 czerwca.

Kiedyś doprowadził do aresztowania byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, teraz sam został zawieszony w wykonywaniu obowiązków. Tak w sprawie jednego z najsłynniejszych sędziów hiszpańskich Baltasara Garzona zdecydowała Najwyższa Rada Sędziowska.

Hiszpanii na razie nie grozi strajk generalny. Lider największego związku zawodowego w kraju chce wstrzymać się z decyzją do czasu następnego ruchu szefa rządu, Jose Luisa Rodrigueza Zapatero.