Grecja

Grecja

Na greckim Peloponezie trwają próby opanowania pożarów lasów. W tamtejszej gminie Gortyna strażacy walczyli w nocy z 10-kilometrowym frontem ognia. Tymczasem w Turcji sytuacja pożarowa jest w większości opanowana.

Pożary w Grecji trwają. Na wyspie Eubea pożar szaleje już siódmy dzień. W walce z żywiołem bierze udział 650 strażaków, w tym 250 z Serbii i Rumunii, wspieranych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych - podały greckie służby ratunkowe.

Pożary, które od wielu dni szaleją w Grecji, pozbawiły życia dwie osoby. W kraju wciąż panują upały, co nie ułatwia akcji gaśniczej. - Mówimy o czymś, co daje się opisać tylko jako apokalipsa - stwierdził Sotiris Danikas, szef straży ochrony wybrzeża na wyspie Eubea.

W Grecji rozpoczęła się druga w tym miesiącu fala upałów, która ma potrwać nawet tydzień. W piątek w Atenach temperatura wzrosła do 42 stopni Celsjusza. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach może ona sięgnąć nawet 44-45 stopni.

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.