Grecja

Grecja

Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich zabytkach, wyspach i klimacie. Dochody z turystyki w 2011 roku wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 roku o 9,45 proc. Daje to łącznie 10 miliardów euro.

Południe Grecji pod wodą. Deszczu napadało tak dużo, że w zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego ogłoszono stan wyjątkowy. Lokalne władze donoszą o jednej ofierze śmiertelnej.

Temperatura w Grecji spadła we wtorek do -10 stopni Celsjusza. W centrum Aten spadł śnieg. Silne wiatry, dochodzące do 9 stopni w skali Beauforta, wymusiły we wtorek zamknięcie przystani promowych w Pireusie, Rafino i Lawrio oraz odwołanie rejsów na Kretę i Cyklady.

W północnych Włoszech w piątek zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się 36 km od Parmy, gdzie dwa dni wcześniej także zanotowano wstrząsy. W Mediolanie przeprowadzono ewakuację spanikowanych mieszkańców i wstrzymano ruch pociągów. Uszkodzonych zostało także kilka budynków.

Instalacja artystyczna? Scenografia z planu filmowego? Nie, to typowy grecki krajobraz odmieniony przez mróz. Utrzymujące się tam niskie temperatury pokryły szronem ziemię, a drzewka pomarańczy ozdobiły soplami.

Północne regiony Grecji zaatakowała zima. Tej nocy koło miasteczka Florina temperatura ponownie spadła poniżej -20 stopni C.! Z kolei w środkowej Hiszpanii spadło tak dużo śniegu, że kierowcy muszą przypinać do opon łańcuchy, by móc poruszać się po drogach.

Na północy Grecji szalejąca śnieżyca spowodowała śmierć alpinisty. Zginął schodząc z góry Kerkini w środkowej Macedonii, poinformowały lokalne władze. Zła pogoda podnosi niebezpiecznie poziom granicznych greckich wód.

Zima niezmiennie zaskakuje - Polaków swoją nieobecnością, a Greków niespodziewanym nadejściem. W północnej części Grecji burze śnieżne sparaliżowały ruch, a kilkustopniowy mróz doprowadził do zamknięcia szkół.

W czwartek wieczorem w zachodniej Grecji zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 5,1 stopnia w skali Richtera. Jak poinformowano, w ich efekcie nikt nie ucierpiał.

W serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo śledzi z lotu ptaka najpiękniejsze wybrzeża Starego Kontynentu. Tym razem Chorwacji i Grecji. Zapraszamy do oglądania tych i innych dokumentów w TVN Meteo.

Dzień jest coraz krótszy, temperatury spadają, na drzewach żółkną liście. Wrzesień to początek jesieni i pożegnanie wakacji. Reporterka 24 nie pozwala nam jednak rozstać się z latem i przesyła zdjęcia z malowniczej Krety.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy taką wiadomość: "Ostatnie wakacje spędziłem z dziewczyną na wyspie Rodos. W tym roku niestety nie możemy wyjechać, ale chciałbym sprawić dziewczynie przyjemność pokazując zdjęcia naszego zamku w TVN Meteo". Takiej prośbie nie potrafimy odmówić.

Mamy porę roku, która w większości kalendarzy na świecie, oznacza jedno - wakacje. Lato w szczególności sprzyja tym, którzy postanowili spędzić urlop w Grecji. Tam pogoda jest wręcz idealna do robienia zdjęć. Te, które nadesłała nam użytkowniczka Edyta - zapierają dech w piersiach.

Największy port Aten - Pireus, był kiedyś wyspą. Podejrzewał to już starożytny geograf, Strabo. O tym, że miał rację, przekonali się naukowcy z Grecji i Francji, którzy wyniki swoich badań opisali na łamach "Geology".