Grecja

Grecja

Fala upałów ponownie zaatakowała Greków i Rzymian. We wtorek słupki rtęci pokazywały w Atenach i Rzymie 42 i 44 st. C. To za gorąco, nawet dla Południowców, a co dopiero przebywających tam turystów, m.in. z Polski.

Pożary w Grecji niebezpiecznie zbliżyły się do stolicy kraju. Ogień zniszczył kilka domów w zaliczanym już do przedmieść Aten miasteczku Keratea. Strażacy musieli ewakuować dzieci przebywające w tych okolicach na wakacjach i klasztor.

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Ateński Akropol został zamknięty w poniedziałek o sześć godzin wcześniej niż zazwyczaj. Powód? Temperatura, jakiej spodziewali się tego dnia Grecy to 42 st. Celsjusza, a przy takiej miejsce zamienia się w piekło.

Alert w szpitalach i pogotowiu oraz specjalne ostrzeżenia ministerstwa zdrowia - greckie władze robią, co mogą, żeby zapobiec problemom związanym z panującymi od trzech dni upałami. Przekraczające 40 st. C temperatury w Grecji mają się utrzymać jeszcze około tygodnia.

Fala letnich upałów nawiedziła Grecję. We wtorek w niektórych częściach kraju temperatury sięgały powyżej 40 st. C. Ateńczycy wylegli na plaże, a turyści dzielnie stawiali czoła spiekocie, nie chcąc rezygnować ze zwiedzania starożytnych zabytków.

Podczas gdy nad nasz kraj zawitało ochłodzenie, południowa Europa wciąż zmaga się z falą upałów. Boleśnie odczuwają to m.in. greccy żołnierze pełniący wartę pod parlamentem w Atenach, którzy na służbie nie mogą nawet otrzeć potu z czoła. Robią to za nich koledzy.

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.

Rajska plaża, którą osłaniają wapienne klify zwieńczone soczystozieloną roślinnością. Do takiego miejsca trafiła Reporterka 24, która podzieliła się z nami zdjęciami i wrażeniami z pobytu na greckiej wyspie Leukada.

Silne trzęsienie ziemi, któremu towarzyszył wstrząs wtórny, nawiedziło w poniedziałek południowo-zachodnie wybrzeże Grecji - podają badacze z United States Geological Survey, amerykańskiej agencji naukowo-badawczej.

Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich zabytkach, wyspach i klimacie. Dochody z turystyki w 2011 roku wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 roku o 9,45 proc. Daje to łącznie 10 miliardów euro.

Południe Grecji pod wodą. Deszczu napadało tak dużo, że w zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego ogłoszono stan wyjątkowy. Lokalne władze donoszą o jednej ofierze śmiertelnej.

Temperatura w Grecji spadła we wtorek do -10 stopni Celsjusza. W centrum Aten spadł śnieg. Silne wiatry, dochodzące do 9 stopni w skali Beauforta, wymusiły we wtorek zamknięcie przystani promowych w Pireusie, Rafino i Lawrio oraz odwołanie rejsów na Kretę i Cyklady.

W północnych Włoszech w piątek zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się 36 km od Parmy, gdzie dwa dni wcześniej także zanotowano wstrząsy. W Mediolanie przeprowadzono ewakuację spanikowanych mieszkańców i wstrzymano ruch pociągów. Uszkodzonych zostało także kilka budynków.

Instalacja artystyczna? Scenografia z planu filmowego? Nie, to typowy grecki krajobraz odmieniony przez mróz. Utrzymujące się tam niskie temperatury pokryły szronem ziemię, a drzewka pomarańczy ozdobiły soplami.

Północne regiony Grecji zaatakowała zima. Tej nocy koło miasteczka Florina temperatura ponownie spadła poniżej -20 stopni C.! Z kolei w środkowej Hiszpanii spadło tak dużo śniegu, że kierowcy muszą przypinać do opon łańcuchy, by móc poruszać się po drogach.

Na północy Grecji szalejąca śnieżyca spowodowała śmierć alpinisty. Zginął schodząc z góry Kerkini w środkowej Macedonii, poinformowały lokalne władze. Zła pogoda podnosi niebezpiecznie poziom granicznych greckich wód.