Grecja

Grecja

Śledztwa w sprawie aktów przemocy popełnianych przez neofaszystowską partię Złota Jutrzenka będą prowadzone przez służby antyterrorystyczne - poinformowała grecka policja. W środę sympatyk tej formacji przyznał się do zabicia działacza lewicy.

Greckie kurorty kuszą niskimi cenami. A że pogoda też sprzyja, to wielu obcokrajowców wybiera posezonowy wypoczynek właśnie w tym kraju. We wrześniu do popularnych kurortów przyjedzie około 3 mln turystów - to o ponad 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Ponad 1500 ha gęstego lasu spłonęło w środę w nocy na greckiej wyspie Rodos. To już 19. pożar na wyspie tego lata. Burmistrz kurortu podejrzewa, że to efekt działań podpalaczy.

Starcia w Egipcie wyraźnie wpłynęły na ruch turystyczny w rejonie Morza Śródziemnego. Choć wielu turystów rezygnuje z tamtejszych atrakcji, nie oznacza to, że całkiem porzuca pomysł śródziemnomorskich wakacji. Równolegle ze spadkiem wyjazdów do Egiptu zaobserwowano wyraźne nasilenie się ruchu turystów w Grecji.

W środę na północno-zachodnim wybrzeżu Peloponezu doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,1 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były w Atenach, gdzie przez kilka sekund chwiały się budynki.

Pożar lasu, który wybuchł 50 km od Aten, zagraża pobliskim domom. Akcja gaśnicza prowadzona jest na ziemi i w powietrzu. Walka z ogniem jest jednak trudna, bo silny wiatr ułatwia jego rozprzestrzenianie.

W środę o świcie w centrum Aten doszło do wybuchu bomby, w wyniku którego jedna osoba została ranna. Są też zniszczenia materialne - podała straż pożarna. Według świadków, ładunek wybuchowy został wyrzucony w stronę restauracji przez mężczyznę jadącego na skuterze.

Grecja spełniła warunki otrzymania kolejnej części pomocy finansowej od strefy euro, w wysokości 4 mld euro - poinformowała Komisja Europejska. Bruksela oczekuje, że do poniedziałku państwa eurolandu dadzą zielone światło dla wypłaty pieniędzy Atenom.

Grecki parlament przyjął w nocy ze środy na czwartek nowe środki oszczędnościowe, obejmujące m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym. Oszczędności domagali się od Aten zagraniczni wierzyciele w zamian za dalszą pomoc finansową.