Grecja

Grecja

Chociaż południe kontynentu nie kojarzy nam się szczególnie zimowo, na północnym wschodzie Grecji zrobiło się bardziej biało zimno niż w wielu miejscach północnej Europy. W takich regionach jak Macedonia Środkowa i Macedonia Zachodnia pogoda mocno daje się we znaki kierowcom. Z kolei na Krecie uciążliwy jest porywisty wiatr.

Najpierw ulewy i powodzie, a teraz wichura i ochłodzenie - Grecja od kilku dni zmaga się z ciężką pogodą. Wiejący od poniedziałkowego wieczoru silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km/h, powoduje zniszczenia, awarie prądu, utrudnienia w ruchu i wstrzymuje ruch morski. Na Peloponezie kierowców zaskoczyły obfite opady śniegu.

Po burzliwej debacie grecki parlament odrzucił w nocy z niedzieli na poniedziałek wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jak poinformowało prezydium parlamentu, przeciwko wnioskowi głosowało 153 deputowanych, 124 było za jego przyjęciem, a 17 powstrzymało się od głosu.

Grecka policja weszła w nocy ze środy na czwartek do siedziby byłej telewizji państwowej ERT i usunęła stamtąd okupujących ją pracowników. Rzecznik rządu Simos Kedikoglu oświadczył, że przywrócono "rządy prawa".

Dwie osoby zginęły, a jedna została ciężko ranna, przed biurem greckiej neonazistowskiej partii Złota Jutrzenka na przedmieściu Aten. Strzelali dwaj mężczyźni jadący motocyklem - podały źródła policyjne.

W Atenach zatrzymano bezdzietną parę, podejrzaną o kupienie trzymiesięcznej romskiej dziewczynki - poinformowała grecka policja. Niedoszli opiekunowie zostali zdemaskowani, gdy w urzędzie próbowali zarejestrować dziecko jako własne.

Polska policja aktywnie włączyła się w poszukiwanie rodziny dziewczynki znalezionej w romskim obozie w Grecji. - Zbieramy każdą informację, która może być pomocna przy wyjaśnieniu tej właśnie sprawy - zapewnia rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski. Na apel o pomoc w ustaleniu tożsamości Marii odpowiedziały już tysiące osób z całej Europy.

Grecki parlament zagłosował za uchyleniem immunitetu sześciu deputowanym ze skrajnie prawicowej Złotej Jutrzenki. Toczy się w stosunku do nich dochodzenie wszczęte po zabójstwie antyfaszystowskiego działacza i znanego rapera Pawlosa Fyssasa.

74-letni Akis Cochacopulos usłyszał wyrok 20 lat więzienia. Grecki sąd uznał tego byłego ministra obrony Grecji winnym prania pieniędzy. Współoskarżeni w jego sprawie - wśród nich była żona i córka polityka - otrzymali kary od 6 do 16 lat więzienia.

Przywódca neonazistowskiej Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos i czterech deputowanych tej partii stanęło we wtorek przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. To pierwszy od 1974 r. przypadek aresztowania w Grecji deputowanych.

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka zagroziła wycofaniem swych posłów z parlamentu z powodu ostatnich przeszukań biur partii przez policję oraz zatrzymań jej członków. Działania policji są związane z zabójstwem dokonanym przez sympatyka neonazistów.

W czwartek w nocy na przedmieściach Aten, pod biurem podatkowym, wybuchła mała bomba. Nikt nie został ranny. Policja podejrzewa, że za atakiem mogą stać bojówki anarchistyczne, które mają już na koncie podobne zamachy.