Grecja

Grecja

W Grecji temperatura przekroczyła 40 stopni. Mieszkańcy i turyści szukają ochłody na plażach. Z kolei lekarze alarmują o rozwagę, bo takie upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Pachnące świeżością powietrze,"wymyte" chodniki - z takimi wrażeniami kojarzymy wiosenny deszcz. Nie mogli na nie liczyć mieszkańcy Aten. To, co w piątek padało w greckiej stolicy, według mieszkańców bardziej przypominało kapiące z nieba błoto.

Po czterech latach przerwy Grecja wraca w czwartek na rynek obligacji. Ma to być silny sygnał polityczny i ekonomiczny, że ten kraj wydobywa się z kryzysu zadłużenia. Według agencji Reutera Grecja chce pozyskać ze sprzedaży pięcioletnich obligacji trzy miliardy euro.

Samochód pułapka eksplodował o świcie przed budynkiem greckiego banku centralnego w Atenach. Nikomu nic się nie stało - poinformowała policja. Czwartek jest pierwszym dniem powrotu Grecji na rynek długu.

Pod koniec kwietnia rozpocznie się wypłacanie Grecji kolejnej transzy kredytów ratunkowych o łącznej kwocie 8,3 mld euro - poinformowali we wtorek ministrowie finansów państw strefy euro, wskazując na osiągnięcie postępu po "wielu bolesnych latach" greckich reform.

Po burzliwej debacie parlament w Atenach przyjął w niedzielę późnym wieczorem pakiety reform gospodarczych. - Grecja zrobiła dzisiaj ogromny krok do przodu - powiedział po głosowaniach premier Antonis Samaras. Zatwierdzenie tych reform było warunkiem uruchomienia kolejnej transzy międzynarodowej pomocy dla Grecji.

Kryzys gospodarczy, z którym szczególnie boryka się Grecja, a także jego skutki społeczne były jednym z tematów piątkowej rozmowy papieża Franciszka z prezydentem Grecji Karolosem Papuliasem w Watykanie. Papież nazwał swego gościa "człowiekiem pokoju".