Grecja

Grecja

Grecki minister finansów Janis Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry", która odbywa się między Grecją a Niemcami. Jego zdaniem taka rozgrywka jest dobra jedynie dla wrogów silnej Europy.

Jak zapewnił wicepremier Grecji Janis Dragasakis, Ateny zgodzą się na sprzedaż chińskiemu koncernowi Cosco Group udziałów w porcie w Pireusie. Do transakcji ma dojść “w ciągu najbliższych tygodni”.

Grecki minister finansów Janis Warufakis odwołał wizytę w Londynie. Musiał zmienić plany, bo został wezwany do podjęcia kluczowych rozmów między Grecją, a państwami strefy euro. Mają one dotyczyć wsparcia finansowego jego kraju. Premier Grecji Aleksis Cipras przybył też z pierwszą wizytą do Berlina.

Premier Grecji Aleksis Cipras złoży dzisiaj pierwszą wizytę w Niemczech, w Berlinie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Relacje między greckim rządem, kierowanym przez lewicowe ugrupowanie Syriza, a władzami Niemiec są napięte. Przedmiotem sporu są przede wszystkim reformy, które powinna wprowadzić Grecja. Rządząca w Atenach koalicja domaga się też od Berlina reparacji wojennych, w tym spłacenia pożyczki bankowej z czasów niemieckiej okupacji.

Grecja ma płynność finansową tylko do 8 kwietnia - podał w niedzielę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS), powołując się na źródło w Komisji Europejskiej. Po tym terminie Ateny znajdą się w "sytuacji krytycznej".

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Francuz Pierre Moscovici w wywiadzie dla niemieckiego „Spiegla” kategorycznie przestrzegł przed ryzykiem, z jakim wiązałoby się ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił w poniedziałek, że Grecja powinna jak najszybciej zacząć rozmowy z trojką na temat reform, które są warunkiem wypłaty kolejnej części pomocy finansowej. - Tracimy zbyt dużo czasu - ostrzegł.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), że przekazane przez rząd Grecji najnowsze propozycje reform są zdaniem KE niewystarczające. Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.