Grecja

Grecja

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".

"Grzechem pierworodnym było wpuszczenie Grecji do strefy euro"

- W niedzielę to będzie szczyt naprawdę ostatniej szansy - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, nie można ratować Grecji za wszelką cenę i trzeba być przygotowanym na wyjście tego kraju ze strefy euro. Według Trzaskowskiego „grzechem pierworodnym” było to, że Greków w ogóle do niej przyjęto. Nie bez winy mają być też ci, którzy „na piękne oczy” przez lata pożyczali Grecji pieniądze.

Grecki zegar bije coraz głośniej. "Mamy tylko cztery dni"

Grecki rząd wystąpił w środę z wnioskiem o nowy program pomocowy, obiecując jednocześnie pilne wdrożenie reform. UE stawia Atenom ultimatum: jeśli do niedzieli nie uda się zawrzeć ostatecznego porozumienia, Grecji grozi najczarniejszy scenariusz, w tym Grexit.

Grecja o krok od bankructwa. "Nie ma co się bać Grexitu"

Nie ma co się bać Grexitu - przekonywali goście "Otwarcia dnia", którymi byli Nacho Temino Martinez z hiszpańskiej agencji prasowej "EFE" i Gabriele Lesser z "Die Tageszeitung". W niedzielę ma się odbyć kolejny już szczyt strefy euro oraz dyskusja w gronie całej Unii Europejskiej, które mają przynieść porozumienie w sprawie kolejnego programu pomocowego dla Grecji. Brak rozwiązań może znacznie przybliżyć Ateny do bankructwa, a w konsekwencji opuszczenia strefy euro.

"NYT": dla dobra Europy trzeba utrzymać Grecję w strefie euro

Polityka oszczędności sparaliżowała Grecję i nie pomogła jej wierzycielom. Dalsze kary tego nie zmienią - pisze we wtorek "New York Times". Apeluje do przywódców eurolandu, by "dla dobra Europy" zrestrukturyzowali grecki dług i utrzymali kraj w strefie euro.

Nowa odsłona greckiej tragedii. "W grze" trzy scenariusze

Mamy trzy scenariusze tego, co wydarzy się w Grecji. Najbardziej popularny i najwygodniejszy zarówno dla strefy euro, jak i samych Greków scenariusz przewiduje porozumienie oraz umorzenie części długu. Niektórzy szacują, że bez pomocy, spłata może potrwać nawet 60 lat. Drugi scenariusz, to brak porozumienia oraz Grexit. Trzeci wariant przewiduje czasowy Grexit. To oznaczałoby, że technicznie Grecja zawiesza swoje funkcjonowanie w strefie euro i wprowadza równoległą walutę. - Są trzy wyjścia na stole i w najbliższych dniach zobaczymy, jak poradzą sobie z nimi unijni przywódcy - mówiła w TVN24 BiŚ Karolina Hytrek-Prosiecka.

Juncker: musimy uniknąć Grexitu. Za wszelką cenę?

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajny szczyt strefy euro, który od godz. 13 zostanie poprzedzony spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro.