Grecja

Grecja

Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej - zdecydował w środę wieczorem parlament Grecji. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro.

Cztery osoby zostały ranne w środę po uderzeniu pioruna w ateński Akropol. Ministerstwo Kultury zapewniło, że Partenon ani żaden inny zabytek znajdujący się na wzgórzu nie został uszkodzony.

Intensywne opady deszczu od kilku dni nękają Grecję. Sytuacja najgorzej wygląda na Krecie, gdzie w wyniku ulew pojawiły się powodzie błyskawiczne. To już trzecia powódź od połowy lutego na tej wyspie.

20 osób usłyszało zarzuty w związku z pożarami, do których doszło w Grecji w lipcu ubiegłego roku - poinformowały we wtorek źródła sądowe, na które powołuje się agencja Reutera. W ogniu zginęło 100 osób, a miasto Mati w pobliżu Aten zostało zniszczone.

Z wyjątkowo uciążliwą pogodą zmagają się mieszkańcy Krety, największej greckiej wyspy. Gwałtowne ulewy i silny wiatr doprowadziły do podtopień i powodzi. Pod naporem wody zawalił się 111-letni most. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Zima dotarła do Grecji. W niektórych miejscach leży nawet metr śniegu, a temperatura spadła znacznie poniżej zera stopni. Śnieg spowodował utrudnienia w transporcie. Na wyspie Samotraka zamknięto wszystkie drogi.

Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami. Premierom obu krajów Aleksisowi Ciprasowi i Zoranowi Zaewowi pogratulował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Premier Grecji Aleksis Cipras będzie zabiegał o wotum zaufania dla swego gabinetu. Został do tego zmuszony po odejściu z rządu ministra obrony Panosa Kammenosa, który był przeciwny umowie z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju. Kammenos wyprowadził z rządzącej koalicji swoją partię, prawicowych Niezależnych Greków (ANEL).