Grecja

Grecja

Tysiące plastikowych torebek wyciągnęli w lipcu z morza nurkowie i ekolodzy z organizacji "Odrodzenie Morza Egejskiego". To, co znaleźli, nazwali "zatoką plastikowych koralowców".

W hiszpańskim regionie turystycznym Costa del Sol wybuchł pożar lasu, ewakuowano 84 osoby. W południowej Francji ogień zagrażał wypoczywającym na kempingu. W wielu europejskich krajach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Nowy rząd Grecji uznaje Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu Wenezueli i przywódcę tamtejszej opozycji, za prawowitego tymczasowego prezydenta tego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Atenach.

Jak poinformowała grecka policja, co najmniej sześcioro turystów straciło życie w burzach z gradobiciem, jakie w nocy ze środy na czwartek przeszły nad północną Grecją. Siódmą, niezidentyfikowaną dotąd ofiarę śmiertelną, wyłowiono z morza. Ponad 100 osób odniosło obrażenia. Największe straty odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim.

W Grecji trwa fala upałów. Miejscami temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza. Władze doradzają mieszkańcom, aby uważali na słońcu.

Kyriakos Micotakis, lider liberalno-konserwatywnej Nowej Demokracji, która zwyciężyła w niedzielnych, przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji, obiecał w swym przemówieniu, że jego rząd będzie ciężko pracować, by poprawić sytuację gospodarczą Greków. W poniedziałek został zaprzysiężony na szefa rządu.

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji - wynika ze wstępnych wyników, po przeliczeniu 45 procent głosów. Do głosowania było uprawnionych ponad 10 milionów obywateli.

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos w poniedziałek przyjął wniosek szefa rządu Aleksisa Ciprasa o rozwiązanie parlamentu, co formalnie rozpocznie procedurę przedterminowych wyborów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu odbędą się one 7 lipca.

Opozycyjna prawicowa Nowa Demokracja (ND) odniosła w niedzielę zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze wyborów lokalnych i regionalnych w Grecji. Według prawie pełnych wyników ND zwyciężyła w 12 z 13 greckich regionów i w większości miast, w tym w Atenach i Salonikach.