Fukushima

Fukushima

Roboty wesprą ludzi w Fukushimie?

Skafander z włókna węglowego, robot zdolny odkręcić zawory i amfibia do prac pod wodą mają pomóc w pracach nad likwidowaniem skutków awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Japońscy wynalazcy zaprezentowali nowinki technologiczne na wystawie w Chibie.

Oczyszczona woda z reaktorów Fukushimy ma trafić do oceanu

Japoński koncern energetyczny TEPCO zapowiedział, że planuje zrzucić do oceanu setki ton wody, która posłużyła do chłodzenia uszkodzonych reaktorów elektrowni Fukushima. Ciecz ma uprzednio zostać oczyszczona z substancji promieniotwórczych i spełniać normy bezpieczeństwa.

2500 razy bardziej radioaktywna niż powinna

Rybę napromieniowaną w bardzo wysokim stopniu złowiono w porcie nieopodal japońskiej Fukushimy. Miała aż 2,5 tysiąca raza więcej promieniotwórczego cezu więcej niż wynosi norma.

Reaktor do zamknięcia. Stoi na aktywnym uskoku

Japonia prawdopodobnie będzie musiała permanentnie zamknąć jeden ze swoich reaktorów atomowych. Sejsmolodzy wykazali, że część elektrowni jądrowej w Tsuruga stoi na aktywnym uskoku tektonicznym.

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii. Bez ofiar i zniszczeń

Pod dnem Oceanu Spokojnego około 400 kilometrów od Fukushimy doszło do silnego wstrząsu o sile 7,3 stopnia w skali Richtera. W Tokio zadrżały budynki, a na wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami. Ostrzeżenie to odwołano po kilku godzinach. Nie ma doniesień o ofiarach czy stratach.

Japonia rezygnuje z atomu. Ale nie od zaraz

Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.

Radioaktywne ryby w Japonii

Ryby napromieniowane aż 258 razy bardziej niż wynosi ustalona dla produktów żywnościowych w Japonii norma znaleziono w wodach nieopodal elektrowni jądrowej Fukushima. Ryby "nałykały się" radioaktywnego cezu wraz z mułem, kiedy próbowały zjeść krewetki - uważają badacze.

Radioaktywne ryby koło Fukushimy

W mięsie ryb złowionych u wybrzeży Japonii niedaleko miejsca awarii atomowej Fukushima stwierdzono rekordową zawartość radioaktywnego cezu - podały dziś japońskie gazety, powołując się na przedstawiciela elektrowni atomowej Fukushima.

Motyle w Fukushimie zmutowały

Japońscy naukowcy zauważyli szereg anomalii u motyli w okolicach Fukushimy, gdzie w marcu 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej. U zbadanych osobników odnaleziono m.in. zniekształcone skrzydła, oczy i czułki.

Zmutowane motyle z Fukushimy

Narażenie na radioaktywne promieniowanie spowodowało, że motyle występujące w Japonii mutowały - podaje BBC, powołując się na doniesienia naukowców. Uczeni znaleźli zmiany w budowie odnóży, czułek i skrzydeł owadów.

Chce uzdrawiać ziemię obcasami

"Uzdrawiające obcasy" będą odkażać glebę napromieniowaną po katastrofie w Fukushimie. Mają rozsiewać rzepak, który będzie pochłaniał promieniowanie. To pomysł japońskiej artystki Hiromo Ozaki.

Amerykanie wyłowili napromieniowane tuńczyki. To skutki katastrofy w Fukushimie

Niewielkie ilości radioaktywnych izotopów cezu znaleziono w organizmach 15 tuńczyków wyłowionych w zeszłe lato u wybrzeży Kalifornii. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że obecność tych pierwiastków to skutki katastrofy w japońskiej elektrowni w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 r. Oznacza to, że ryby przenoszą radioaktywne substancje szybciej niż woda i wiatr.

Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.

Greenpeace napomina ze świętej góry Fuji

Na kilka dni przed rocznicą tragicznego tsunami w Japonii, aktywiści Greenpeace, w tym jeden Polak, wdrapali się na górę Fuji. Apelowali stamtąd do światowych przywódców o wycofanie się z energetyki jądrowej.