dinozaur

dinozaur

Zespół meksykańskich naukowców odkrył nowy gatunek roślinożernego dinozaura. Żył na naszej planecie 72 miliony lat temu - poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku.

Były wielkie, miały ogromne zęby i zniknęły z powierzchni Ziemi w okresie wielkiego wymierania kredowego. Tyranozaury (Tyrannosaurus rex) to jedne z najbardziej znanych dinozaurów. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oszacowali, ile osobników liczyła całkowita populacja populacja tych zwierząt, jaki zasięg geograficzny zajmowała, a także ile ważył i mógł żyć pojedynczy tyranozaur.

Naukowcy odkryli szkielet należący do przodka tyranozaura. Wiek kości ogromnego gada naukowcy datują na 80 milionów lat. Był on odrobinę mniejszy od legendarnego T-Rexa i żył o 10 milionów lat wcześniej. Gada nazwano Lythronax argestes i po raz pierwszy zaprezentowano w Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w amerykańskim stanie Utah.

Nowy gatunek małego teropoda odkryli w północno-zachodnich Chinach naukowcy z George Washington University - donosi we wtorek portal Scientias.nl. Zwierzę żyło ok. 161 mln lat temu i mierzyło maksymalnie 1 metr. Uczeni są przekonani, że znaleźli szkielet rocznego dinozaura.

Władze USA zajęły szkielet dinozaura, który kilka tygodni temu został wylicytowany za ponad milion dolarów w jednym z największych domów aukcyjnych świata Heritage. Roszczenia do szkieletu zgłosił rząd Mongolii. Prokuratura w Queens usiłuje ustalić, jaką drogą kości dotarły do Stanów Zjednoczonych.

Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.

To pierwszy taki przypadek, kiedy paleontolodzy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".