deszcz

deszcz

Alarm w Lubelskiem: "Mamy prognozy, że poziom Wisły będzie znacznie wyższy niż przewidywano"

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest ok. 44 tys. odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce. Strefa opadów przesuwa się teraz na zachód Polski. Wieczorem ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach woj. lubelskiego, gdzie fala wezbraniowa ma przejść w niedzielę i poniedziałek.

Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Szczegółowa prognoza opadów: najgorszy będzie piątek i sobota

Mieszkańców południowej, wschodniej i centralnej części kraju czekają deszczowe dni. Silne opady zaczęły się w czwartek rano. Synoptycy TVN Meteo informują, że miejscami spadnie 40 l/mkw., a w rejonach górskich nawet 100 l/mkw. Wraz z takimi opadami zwiększa się ryzyko wystąpienia powodzi.

Wyż broni nas przed Yvette

"Przepychanka" niżu z wyżem zdecyduje o tym, ile deszczu w najbliższym czasie spadnie na południu Polski. Jeśli nie będzie padało zbyt mocno ani ciągle przez kilka dni, to zdaniem hydrologa rzeki mogą wezbrać, ale nie spowodują większego zagrożenia. Jeśli niż wygra i ściągnie do nas duże masy wilgoci, na podtopienia mogą być narażone tereny górskie i śląskie miasta.

Ministerstwo obawia się powodzi. IMGW wydaje ostrzeżenia

Od 80 do 120 l deszczu na metr kwadratowy może spaść na południowym-wschodzie kraju w ciągu 36-48 godzin, licząc od środowego poranka. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega, że po takich opadach mogą mocno wzrosnąć stany wód na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. To może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych, prawdopodobne jest też wystąpienie powodzi.

Polska szykuje się na ulewy. Może spaść do 150 litrów deszczu

Niż o nazwie Yvette, który w środę nadciągnie nad południowo-wschodnią część Polski, przyniesie obfite opady. Synoptycy przewidują, że ulewne deszcze utrzymają się do soboty. W tym czasie może spaść nawet do 150 l/mkw. Polska przygotowuje się na walkę z ewentualną powodzią.

Rzeka błota przepłynęła przez centrum Kietrza

"W miejscowości Kietrz na Opolszczyźnie przeszła ulewa, a zaraz po niej przez centrum przewinęła się rzeka błota z pobliskich pól" - napisał na Kontakt 24 @Podkal. Przesłał też film, na którym widać płynące ulicami błoto. Jak poinformowała straż pożarna, woda nie wdarła się do żadnego z domów.

Ulewy sprowadziły powódź na pustynię

Wiosenne ulewy nad Morzem Śródziemny doprowadziły do powodzi na pustyni. Pomiary wykonane 8 maja wykazały opad rzędu 22-35 l/mkw. w centralnej części Izraela. W Tel Awiwie kilka dróg znalazło się pod wodą, a lokalne stacje telewizyjne pokazywały powodzie tworzące się w regionie pustyni Negew.

Pogoda na pięć dni: aż do końca tygodnia plucha i burze z gradem

- Pogoda nie pozwoli, by ktokolwiek zmarzł, ale także by parasole pokryły się kurzem - przewidują meteorolodzy. Do końca tygodnia utrzymają się temperatury około 20 st. C oraz przelotne opady deszczu. - W tym tygodniu jednak miejscami niebo nad Polską zagrzmi - przestrzega synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski dodając, że burzom będą towarzyszyły wichury, ulewy oraz opady gradu.

Pogoda podzieliła Polskę

W sobotę w Polsce mieliśmy dwa pogodowe światy. Większą część kraju zdominowały ciężkie, szare chmury i opady deszczu. Tymczasem na Pomorzu błękitne niebo i pogodna aura mimo chłodu zachęcały do spacerów.