Curiosity na Marsie

Curiosity na Marsie

Misja Curiosity wstrzymana

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Misja Curiosity wstrzymana. Awaria komputera

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Curiosity zrobił pierwszą dziurę w Marsie

Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.

Curiosity sfotografował Marsa nocą

Są pierwsze nocne zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez Curiosity. Łazik wykonał je, by naukowcy mogli poszukać tzw. minerałów fluorescencyjnych.

Bogactwo z kosmosu

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej "zmiotki", łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

Ciekawość: autoportret marsjański

Curiosity to narcyz. Często się fotografuje i wysyła zdjęcia Ziemianom. Jego najnowszy autoportret pochodzi z 84 i 85 dnia marsjańskiego (31 października i 1 listopada). Widać na nim dokładnie łazika na tle marsjańskiego pejzażu.

Curiosity na Marsie

"Ciekawość" dotarła na Marsa. Łazik NASA Curiosity, 6 sierpnia wylądował na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy mamy dowiedzieć się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Wiadomo już, że odnaleziono tam ślady substancji zawierających węgiel, które są podstawowym "budulcem" organizmów żywych.

NASA szykuje następcę Curiosity. Kolejny krok w kierunku misji załogowej na Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.