Chiny

Chiny

Burmistrz Nankinu, miasta leżącego w wschodnich Chinach, Ji Jianye został odwołany ze stanowiska za "poważne naruszenie dyscypliny" - podała w sobotę prasa państwowa. W taki sposób w komunikatach oficjalnych zazwyczaj określane są przestępstwa korupcyjne.

Wzrost gospodarczy Chin przyśpieszył i wyniósł w trzecim kwartale 7,8 proc. - głoszą oficjalne dane opublikowane w piątek. Widoczne od 2012 roku spowonienie gospodarcze, tej drugiej co do wielkości gospodarki świata, wciąż budzi poważne zaniepokojenie ekonomistów.

Fala zimna, która nawiedziła Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej na północy Chin, zaowocowała intensywnymi opadami śniegu. Dały się one we znaki pieszym i kierowcom. W mieście Hailar doszło do kilku wypadków na drogach.

Skazany we wrześniu na dożywotnie więzienie za korupcję były wyższy funkcjonariusz Komunistycznej Partii Chin Bo Xilai odwołał się od wyroku - poinformował na swej stronie internetowej kompetentny w tej sprawie sąd ludowy w mieście Jinan na wschodzie Chin.

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Fitow był 23. tajfunem, który w tym roku, uderzył w wybrzeże Chin, przynosząc wichurę i ulewy na obszarach nadmorskich prowincji Fujian i Czeciang. Obecnie stracił na sile i klasyfikowany jest jako burza tropikalna. Dotychczas wyrządził wiele szkód: kilka miejscowości na wybrzeżu zostało zalanych, w niektórych rejonach doszło też do awarii zasilania. W regionie wstrzymany został transport lotniczy, kolejowy i morski, a wiele dróg było nieprzejezdnych ze względu na podtopienia i wiatrołomy. Władze ewakuowały ponad pół miliona mieszkańców.

Spowolnienie gospodarcze Chin jest pochodną reform strukturalnych, przebiega łagodnie i jest kontrolowane - powiedział prezydent Chin Xi Jinping podczas szczytu organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) na Bali.

Najwyższy - czerwony alert obowiązuje od soboty w Chinach z powodu tajfunu Fitow, który ma uderzyć w wybrzeże w niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano. Jego nadejście zapowiadają ogromne, nawet 20-metrowe fale. Chińskie władze ewakuowały z obszarów przybrzeżnych kilka tysięcy ludzi i wezwały wszystkie statki do powrotu do portów.

Chińska wyspa Yangzhong może pochwalić się nietypowym tarasem widokowym - ogromną rzeźbą w kształcie ryby rozdymki. Składająca się z prawie 9 tysięcy miedzianych płytek konstrukcja stoi 15 pięter nad ziemią i stała się lokalną atrakcją jeszcze przed otwarciem. Niektórzy chwalą, inni zaś bardzo krytykują inwestycję za 10 milionów dolarów, która w nocy błyszczy kolorowymi światłami.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 35 zostało rannych po uderzeniu tajfunu Wutip w środkowy Wietnam. Żywioł zniszczył ponad 95 tys. domów w tej części kraju. Na morzu od niedzieli trwają poszukiwania rybaków z trzech zatopionych łodzi - nadal zaginionych jest 58 osób.