Chiny

Chiny

Zbliżenie Chin i Tajwanu. Pierwsze takie w historii

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu i Chin Xi Jinping spotkają się w sobotę w Singapurze - poinformowały we wtorek tajwańskie władze. To pierwsze i tym samym - jak podkreślają komentatorzy - historyczne spotkanie przywódców od wojny domowej w 1949 roku.

Dane z chińskiej gospodarki najgorsze od 25 lat

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że aby zbudować "umiarkowanie zamożne społeczeństwo", w latach 2016-2020 wzrost gospodarczy w Chinach powinien wynosić co najmniej 6,5 proc. PKB rocznie - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ta wypowiedź Xi to najnowszy sygnał, że partia może obniżyć oficjalny cel wzrostu PKB, bo dane płynące z gospodarki nie są optymistyczne.

Rosyjska flota wyjątkowo aktywna. US Navy myśli nad odpowiedzią

- Jak mamy rozmieścić nasze siły, aby być pewnym, że utrzymamy odpowiednią równowagę i zaangażowanie? - takie ma być główne pytanie zajmujące nowego szefa operacyjnego US Navy, admirała Johna Richardsona. Amerykanie mają obserwować nadzwyczajną, w stopniu nie widzianym od końca zimnej wojny, aktywność rosyjskiej floty.

Admirałowie USA i Chin spojrzeli sobie w oczy

Szefowie operacji morskich marynarek wojennych USA i Chin - admirałowie John Richardson i Wu Shengli - porozumieli się w czwartek w sprawie przestrzegania istniejących protokołów militarnych, by unikać nieporozumień podczas działań w bezpośredniej bliskości.

Chińczycy mają swoją Wenecję

Tak blisko Europy Chińczycy nie byli chyba nigdy. Miasto Dalian na północnym-wschodzie kraju do złudzenia przypomina Wenecję. Uliczki, kamienice i kanały wyglądają jakby żywcem przeniesione z Włoch. Na chińskich turystów czeka tam też typowo wenecka atrakcja - przejażdżka gondolą.

Reuters: USA testują Chiny. Wysyłają niszczyciel, by pilnował spornych wysp

Amerykańska marynarka planuje wysłać niszczyciel USS Lassen w pobliże sztucznych wysp budowanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim. W ciągu najbliższych 24 godzin okręt ma pojawić się w odległości poniżej 12 mil morskich od wysp archipelagu - podała agencja Reutera powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu. Chiny uważają odległość 12 mil morskich od brzegu za granicę wód terytorialnych.

"Superman" ucieka do Europy. Wojna z najbogatszym Azjatą

Wielka polityka kontra wielkie pieniądze – tak można scharakteryzować konflikt, jaki od tygodni narasta pomiędzy Pekinem a najbogatszym człowiekiem Azji, Li Ka Shingiem. Pod adresem chińskiego miliardera kierowane są absurdalne zarzuty, a prawdziwym źródłem sporu są rządy silnej ręki chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i słabnąca chińska gospodarka.

Zęby, które wywrócą naszą historię do góry nogami

W południowych Chinach dokonano historycznego odkrycia. Okazało się, że współcześni ludzie zamieszkiwali Azję Południową dużo wcześniej niż sądziliśmy. Maleńkie znalezisko w postaci zęba może na zawsze zmienić dotychczasową wiedzę o naszym pochodzeniu.

Chiny pędzą na ratunek gospodarce. Tną stopy procentowe

Ludowy Bank Chin obniżył dziś stopy procentowe. W ten sposób chce załagodzić pogłębiające się spowolnienie gospodarcze - informuje agencja Bloomberg. Chińczycy obniżyli główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych, do 4,35 proc. Wcześniej wynosiła ona 4,6 proc.

Chińczycy podrobią wszystko. Wenecja w Państwie Środka

W Chinach prowadzone są prace nad stworzeniem repliki włoskiego "miasta na wodzie". Choć oficjalne, wielkie otwarcie datuje się na maj przyszłego roku, w sieci już teraz pojawiają się pierwsze fotografie tego nietypowego kompleksu.

"Początek złotej ery" w stosunkach brytyjsko-chińskich

Prezydent Chin Xi Jinping i brytyjska królowa i Elżbieta II mówilii we wtorek o "globalnym partnerstwie" między obu krajami. Xi Jinping został uroczyście powitany w pałacu Buckingham. Wizyta określana jest jako początek "złotej ery" w stosunkach dwustronnych. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Dalajlama boi się globalnego ocieplenia

Dalajlama i inni przedstawiciele tybetańskich władz na uchodźstwie ostrzegli, że przez postępujące zmiany klimatu do 2050 r. mogą zniknąć dwie trzecie lodowców Wyżyny Tybetańskiej. Zażądali prawa głosu na światowej konferencji klimatycznej w grudniu.